Ukrajinská volička vychádza spoza plenty, aby vhodila svoj hlasovací lístok do volebnej urny. FOTO - REUTERS
Mimoriadne tesným výsledkom a pochybnosťami nad férovosťou ľudového hlasovania sa skončili prezidentské voľby na Ukrajine. Po sčítaní 94 percent hlasov Ústredná volebná komisia oznámila, že medzi prvými dvomi kandidátmi, Viktorom Janukovyčom a Viktorom Juščenkom, je rozdiel len jedno percento. Keďže ani jeden z nich nezískal viac ako 50 percent, Ukrajinci si nového prezidenta zvolia až v druhom kole o tri týždne.
Krok naspäť
Viac ako na výsledok západný svet čakal na regulárnosť volieb. Opozícia aj mimovládne organizácie dlhodobo upozorňovali na neférovú volebnú kampaň v elektronických médiach, ktoré jednoznačne favorizovali premiéra Janukovyča. Objavovali sa aj obavy z falšovania volebného výsledku. Predstavitelia Európskeho parlamentu a Spojených štátov, preto pred voľbami vyzývali ukrajinské úrady, aby zabezpečili spravodlivý volebný proces. Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nakoniec oprávnenosť obáv potvrdili. "S ťažkým srdcom musíme skonštatovať, že prezidentské voľby 2004 nezodpovedali normám OBSE," povedal v Kyjeve šéf pozorovateľov Geert Ahrens. Napriek mimoriadne zlému vysvedčeniu Kyjevu odkázali, že má šancu napraviť svoju reputáciu 21. novembra v druhom kole. Nedostatky počas volebného dňa sa prejavili najmä v neúplných volebných zoznamoch. Mnohí voliči nemohli ísť voliť, pretože neboli na zoznamoch. V niektorých okrskoch sa priesvitné krabice na volebné lístky rozpadávali. V zakarpatskej časti Ukrajiny dokonca zbili gruzínskeho pozorovateľa. Mnohým zo 600 pozorovateľov OBSE nepovolili vstup do volebných miestností.
Východ za Janukovyča, západ za Juščenka
Potvrdili sa predvolebné analýzy, ktoré tvrdili, že premiér Janukovyč osloví najmä rusky hovoriacu východnú časť krajiny. Najviac hlasov získal v priemyselných regiónoch v Doneckej a Luhanskej oblasti. Naopak Juščenko oslovil západnú časť Ukrajiny.
Jednoznačne vyhral v Kyjevskej i Ľvovskej oblasti. Zvyšných dvadsaťdva kandidátov nezískalo významnejšiu voličskú podporu. Socialistický kandidát Olexander Moroz, ktorý skončil na treťom mieste s piatimi percentami, v druhom kole pravdepodobne podporí Juščenka.
Volebná účasť 74,48 percent bola jedna z najväčších za posledné roky.
MIREK TÓDA
Juščenko i Janukovyč sa preli o víťazstvo
Na prvý pohľad bolo jasné, že volebná účasť bude vysoká. Pred volebnými miestnosťami v Kyjeve sa od skorého rána zhromažďovali hlúčiky ľudí, ktorí živo diskutovali o šanciach oboch hlavných rivalov. "Ja som svoj hlas dala Janukovyčovi, jedine on ma môže spasiť od nacionalistov. Juščenko nesmie zvíťaziť," hovorí asi päťdesiatročná Alla Antonovna, ktorá sa na Ukrajinu prisťahovala z Leningradu. "Ak bude prezidentom Juščenko, nacionalisti zo západu vtrhnú do Kyjeva a obsadia naše byty a potom proti nám začnú pogromy," obáva sa Alla Antonovna, ktorá žije už dvadsať rokov v Kyjeve, no ukrajinsky sa odmieta naučiť. "K ničomu to nepotrebujem, rusky rozumie každý," dodáva.
Národnostná otázka sa prepletala celú volebnú kampaň. Premiér Janukovyč v prípade svojho zvolenia sľuboval ustanoviť ruštinu úradným jazykom, na čo počuje kedysi prevažne ruskojazyčný východ krajiny.
Hlúčiky ľudí sa po celý deň zhromažďovali i pred Ústrednou volebnou komisiou. Sídlo komisie strážila polícia, ktorá cez noc postavila pred budovou dvoje zátarasy. Pred budovou stálo niekoľko obrnených transportérov a vodných diel. Ľudia, ktorí prichádzali pred sídlo komisie nechápavo krútili hlavou. "Načo vám to je?" volali na policajtov. Opozícia pôvodne plánovala, že krátko po uzavretí volebných miestností pred ÚVK usporiada míting, nakoniec ho zvolala na pondelok. "Nechceme byť vládou obvinení z provokácií, počkáme až budú vyhlásené výsledky," vysvetlil SME koordinátor opozičného hnutia Pora Volodymyr Vjatrovyč.
Krátko po ôsmej hodine, keď skončili voľby, začali sa zverejňovať prvé predbežné výsledky. Ich hodnoty sa líšili podľa toho, z akého prameňa pochádzali. Janukovyčov štáb hlásil víťazstvo svojho kandidáta, s tým však nesúhlasil Juščenko, ktorý o druhej hodine ráno vystúpil na improvizovanej tlačovej konferencii. Na nej vyhlásil svoje víťazstvo. Získal vraj 50,34 percenta hlasov. "Je to víťazstvo ukrajinských voličov," povedal Juščenko pred novinármi. V pondelok sa mala na kyjevskom Námesti nezávislosti konať opozičná demonštrácia, no účasť nebola vysoká. Asi päťsto prevažne mladých ľudí až do večera postávalo na námestí a skandovali heslá proti údajnej falzifikácii volieb a na podporu Juščenka.
LUBOMÍR GOMBOS, Kyjev pre SME