Či bude americkým prezidentom Geroge Bush, alebo John Kerry, slovenská ekonomika v tom žiadny veľký rozdiel nepocíti. Analytici slovenských bánk sa domnievajú, že ak budú mať voľby v Spojených štátoch nejaké dozvuky na Slovensku, tak len nepriame a veľmi mierne.
"Americká eknomika je najväčšia a na svete. Predpokladám, že jej rast sa na budúci rok spomalí, a to bez ohľadu na víťaza volieb. To zasiahne aj západnú Európu, ktorá je naším hlavným exportným trhom," hovorí analytik Tatra banky Robert Prega o možnom vplyve na zahraničný obchod.
Ďalší sprostredkovaný dosah sa možno prejaví v cenách ropy. Ekonómovia na celom svete sa zamýšľajú, že rozhodnutím amerických voličov, nech bude akékoľvek, pominie aspoň časť psychologických dôvodov, ktoré dnes držia ceny ropy tak vysoko.
Najviac viditeľný môže byť výsledok volieb na kurze koruny a dolára. "Všeobecne sa predpokladá, že víťazstvo Busha by krátkodobo mohlo pomôcť akciovému trhu kvôli daňovým úľavám pre investorov. Víťaztvo Kerryho by zase viac odstránilo pochybnosti o príliš vysokom deficite verejných financií, pomohlo by dlhopisovemu trhu a pribrzdilo oslabovanie kurzu dolára," myslí si hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Prega zase uvažuje, že pre silu dolára môže byť dôležitý rozdielny postoj oboch kandidátov k doktríne silného dolára. Predpokladá sa, že pre Kerryho táto politika rozhodne nebude taká dôležitá ako pre republikánskych prezidentov. "Slabý dolár by bol pre Slovensko krátkodobo dobrou správou, pretože by tlmil svetové ceny energií, ktoré sa kótujú v dolároch," dodal Tóth.
JURAJ JAVORSKÝ