
Vincent „Brada“ Gigante (vpravo) so synom Vincentom Espositom.
FOTO - TASR/AP
Bola to vraj najvydarenejšia utajená operácia v histórii organizovaného zločinu. Mladý policajný detektív, ktorý sa infiltroval do štruktúr mafiánskej rodiny Genovese, dostal za mreže 73 členov gangu, z toho troch významných bossov klanu. Pracoval na tom 27 mesiacov.
„Rodina Genovese je najsilnejšia, a zároveň najutajenejšia kriminálna skupina v meste. Teraz dostala ďalší vážny úder,“ povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii Barry Mawn, asistent riaditeľa newyorskej pobočky FBI. Už v apríli úrady zatkli 45 gangstrov, vrátane 33 z klanu Genovese.
Nemenovaný detektív vnikol až do stredu organizácie a dostal sa k najtajnejším rozhodnutiam klanu. Sedával na týždenných poradách, po čase sa staral aj o obchod s pašovanými cigaretami. Podľa Mawna si správaním vyslúžil rešpekt aj v najtvrdšom jadre mafie. Trojročnú drinu mu skoro prekazili arabskí teroristi. Väčšinu agentov FBI odvolali po 11. septembri z ich úloh do protiteroristickej kampane.
Organizácia rodiny Genovese je známa svojou rozpínajúcou sa štruktúrou. Podľa rôznych zdrojov má až 226 členov. V najslávnejších rokoch im patrili všetky stavbárske džoby v meste. Bossovia rodiny viedli Fultonský rybí trh a stáli za rôznymi kultúrnymi akciami v talianskej štvrti Little Italy.
„Rodina Genovese je stále najvplyvnejšou kriminálnou organizáciou v krajine,“ povedal pre The Washington Post Jerry Capeci, dlhoročný kronikár mafie a autor knihy Kompletná mafiánska príručka pre idiota. „Oslabili ich, ale stále sú súčasťou štruktúry toho mesta,“ dodal.
Zatiaľ čo iné mafiánske klany v posledných desaťročiach živorili, Genovese donedávna prežívala svoje najlepšie obdobie. „Vydržali, pretože pracovali v tichosti a vyhýbali sa okatému násiliu,“ povedala sudkyňa Mary Jo Whiteová pre AP.
V minulosti v rodine pôsobili esá ako Lucky Luciano, Frank Costello a Vito Genovese. Na prekvapenie mnohých všetci zomreli prirodzenou smrťou. Klan dnes z domáceho väzenia vedie Vincent „Brada“ Gigante, ktorý je od roku 1997 obvinený z vydierania. Gigante sa preslávil svojím excentrickým správaním. Na súdne pojednávania chodil v šľapkách a župane, sprchuje sa jedine s dáždnikom. FBI ho prezýva „Nadbytočný otec“ (The Oddfather).
Muži, ktorých vo štvrtok pozatýkali, patria podľa Washington Post k „ekumenickej“ vetve klanu. Spolupracovali s rôznymi etnickými skupinami a nebránili sa ani najpodradnejším zločinom ako kradnutiu a následnému šrotovaniu áut na odpadový plech. Pre mafiána neexistuje rozdiel medzi veľkým a malým zločinom, hovoria odborníci. „Keď môžu získať peniaze, vycítia príležitosť,“ hovorí Capeci. V rokoch 1998 až 2001 podľa FBI obžalovaní „vyrobili“ viac ako 14 miliónov dolárov - z vydierania, vymáhania pôžičiek, sprenevery, falšovania kreditných kariet, ale aj vykrádania novinových stánkov.
Savario „Sammy“ Bizzarro vykradol banku. Pasquale „Patsy“ Parrello spreneveril viac ako 1 milión dolárov z benefičného fondu. Anthony „Malý Anthony“ Capanelli sa podľa vyšetrovateľov pokúsil zorganizovať lúpež 6 miliónov dolárov zo sejfu denníka The New York Times určených na výplaty pre zamestnancov. Do plánovanej akcie, ktorú mu prekazil až utajený policajt, boli podľa federálnych úradov zapojení aj zamestnanci spoločnosti.
Mafiánov čaká basa. Život sa zmení, ale aj odvážnemu detektívovi. „Krysa z FBI“ sa ocitla na čiernej listine a zvyšok života bude musieť prežiť pod iným menom niekde v ústraní. PETER BÁLIK