Barclays je najväčší vlastník nemeckého Adidasu
Britská banka Barclays Bank sa stala najväčším akcionárom výrobcu športových odevov a obuvi Adidas-Salomon. Postupne sa stala vlastníkom viac ako piatich percent akcií nemeckej firmy.
Minulý týždeň to oznámila sama Adidas. Podľa vyjadrenia spoločnosti však nie sú žiadne náznaky, že by banka mala s kúpeným podielom nejaký strategický cieľ.
Barclays teraz drží 5,4 percenta Adidasu, prevažne prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti Barclays Global Investors. Manažment Adidasu drží necelých päť percent akcií firmy. Akcie Adidasu sú tento rok u investorov obľúbené a ich kurz sa od začiatku roku zdvihol o 25 percent, hoci akciový index nemeckej burzy stagnoval. Z hľadiska pomeru kurzu k zisku sú však stále lacnejší než akcie konkurenčných firiem Nike a Puma. Analytici čakajú, že tohtoročný zisk Adidasu stúpne o takmer 20 percent. Väčšina akciových analytikov podľa agentúry Reuters odporúča akcie Adidasu na kúpu. Firma má trhovú hodnotu 5,6 miliarda eur.
Murdoch vytrhol svoje austrálske korene
Mediálny magnát Rupert Murdoch získal od akcionárov svojej spoločnosti News Corp. povolenie presunúť ústredie firmy z Austrálie do Spojených štátov. Presunom sídla do štátu Delaware robí Murdoch, ktorý už získal americké občianstvo a žije tu od 70. rokov, posledný krok k odpútaniu od svojich austrálskych koreňov.
"Jednoznačná podpora našich akcionárov je jasným potvrdením strategického smeru, ktorý manažment a správna rada vytýčili pre ďalšiu fázu rozvoja News Corp," povedal po hlasovaní akcionárov Murdoch. Do impéria News Corp patria okrem iného filmové štúdia 20th Century Fox, televízna sieť Fox, mnoho platených kanálov ako BSkyB alebo DirectTV alebo noviny. News Corp už teraz vytvára okolo 75 percent zisku v USA a z New Yorku je riadená už dávno. Navzdory umiestneniu väčšiny podnikateľských aktivít v USA si News zachovávala napojenie na Austráliu. Výročné valné zhromaždenia sa konali v juhoaustrálskom Adelaide, kde firma začínala ako malý vydavateľ miestneho denníka. Odtiaľ Murdoch začal pred viac než 50 rokmi riadiť jej expanziu a premenu do mediálnej skupiny porovnateľnej s koncernmi Time Warner, Walt Disney alebo Bertelsmann.
V Amerike vznikol najväčší mobilný operátor
Americké úrady na začiatku tohoto týždňa definitívne schválili plán prevzatia mobilného operátora AT&T Wireles spoločnosti Cingular Wireles za 41 miliárd dolárov. Vznik najväčšieho mobilného operátora v Spojených štátoch potom posvätila Federálna komisia pre spoje (FCC). Práve to bol posledný krok v schvaľovacom procese transakcie. V pondelok dalo prevzatie AT&T Wireles zelenú ministerstvo spravodlivosti. Oba úrady si však vyhradili, že zväčšený Cingular bude musieť predať majetky na viac než tucte amerických trhov v mnohých štátov únie.
Podľa februárovej dohody zaplatí Cingular za každú akciu AT&T Wireles 15 dolárov v hotovosti. Akcionári oboch firiem schválili transakciu v máji. Nový operátor, ktorý transakciou vznikne, bude s počtom asi 46 miliónov klientov najväčší na americkom trhu a jeho ročné tržby presiahnu 32 miliárd dolárov. Firmu Cingular Wireles ovládajú podniky SBC Communication a BellSouth, ktoré sa angažujú prevažne na trhu pevných liniek. Spoločnosť AT&T Wireles zo skupiny AT&T bola až dosiaľ tretím najväčším prevádzkovateľom siete mobilných telefónov v Spojených štátoch a Cingular druhý najväčší. Prvenstvo patrilo firme Verizon Wireles, v ktorej vlastní 45 percent akcií britský Vodafone. Ten bol na začiatku roku hlavným favoritom v boji o AT&T Wireles, Cingular však ponúkla viac.
IMAX sa dočkal celosvetového úspechu
Kanadská spoločnosť IMAX vytvorila v 3. štvrťroku čistý zisk 1,8 milióna dolárov a zmenila tak doterajší kurz hospodárenia. Dlho bola stratová a s návratom k zisku počítala až neskôr. IMAX je výrobcom veľkých premietacích systémov a zisky dáva do súvislosti práve s vysokým dopytom.
Firma sídli v meste Mississauga v kanadskej provincii Ontario, ale manažérsky ju riadia z New Yorku a v amerických dolároch tiež účtuje. "Myslíme, že teraz máme vietor v chrbte," povedal výkonný riaditeľ Richard Gelfond. Podnik teraz predpovedá ďalší rast tržieb i zisku, prevažne vďaka tomu, že jeho systémy prijíma stále viac kín na celom svete. IMAX expanduje aj v Indii, Číne a na ďalších rastových trhoch.
IMAX bol založený v roku 1967 a je jedným z predných výrobcov trojrozmernej premietacej technológie, ktorú väčšinou predáva pod názvom IMAX 3D. Firma tiež vyvinula technológiu IMAX DMR (Digital Re-mastering), ktorá umožňuje prevod akéhokoľvek 35-milimetrového filmu na digitálnu technológiu IMAX Experience. IMAX generuje väčšinu tržieb z prenájmu a servisu premietacích systémov, ktoré môžu byť niekedy veľké ako osemposchodový dom. Tieto zariadenia sú prevažne v Severnej Amerike, ale objavujú sa aj inde na svete vrátane Slovenska.
(Text - REUTERS, čtk)