Generálny prokurátor Dobroslav Trnka pustil ľudí o jednej poobede, lebo "boli za mnou odborári". Na každom oddelení však musel zostať aspoň jeden človek.
Od jednej mali včera voľno aj pracovníci Národného bezpečnostného úradu. Riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan povedal, že "chod úradu zostal zabezpečený".
Aj na Najvyššom súde púšťali pol druha hodiny skôr domov tých, ktorí chceli cestovať a vyhnúť sa zápcham na cestách. Riaditeľka kancelárie Najvyššieho súdu Eva Rubcová povedala, že každý z nich však musel mať hotovú svoju prácu. Podateľňa bola otvorená normálne do pol štvrtej.
Presne na obed sa vyprázdnilo ministerstvo pôdohospodárstva, ale podľa hovorkyne Kataríny Czajlíkovej sa v tom čase začala povinná deratizácia.
O druhej pustili zamestnancov ministerstva obrany a podľa hovorcu Zenona Mikleho o tom rozhodol vedúci úradu. Ministrovi obrany Jurajovi Liškovi sa to nepáči, lebo "minister si predstavuje pracovný čas trochu inak". Na budúci rok mieni pripraviť smernicu, podľa ktorej by mohli zamestnanci odísť skôr len vo výnimočných prípadoch.
Normálne včera pracovala SIS, ale podľa hovorcu SIS Vladimíra Šimka v minulosti už dostali dve hodiny mimoriadneho voľna zamestnankyne tajnej služby pred Vianocami. Riaditeľ SIS ich pustil, pretože majú "v domácnosti viac práce ako muži".
Na Ústavnom súde v Košiciach pracujú kratšie každý piatok - do pol druhej, ale nahrádzajú si to dlhšími pracovnými dňami cez týždeň.
Na ministerstve financií úradníci voľno nedostali, ale poradca ministra Peter Papanek nepovažuje skrátenie pracovného času na niektorých úradoch za významný problém pre hospodárstvo. "Oveľa väčší negatívny efekt by to malo v prípade výrobných podnikov, ktoré by sa zastavili," povedal.
Ekonomický prognostik Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že niekedy je možno výhodnejšie pre zlepšenie výkonnosti pracovníkov, keď ich pustia o tri hodiny skôr. "Určite to nemá významný vplyv na ekonomiku. Iné je to, keď je štátny sviatok."
(mož, rf)