Česi tak podľa analýzy môžu vlastnou vinou po vstupe do únie získať menej ako iné kandidátske krajiny. Prípravy na vstup sa zredukovali len na makropolitický proces. Úloha regionálnej a miestnej správy je podceňovaná. Pritom práve ona preberie hlavnú zodpovednosť za praktické uplatnenie novej legislatívy. Inštitúciám a organizáciám na regionálnej a komunálnej úrovni chýbajú informácie o zmenách, ktoré nastanú v oblasti ich pôsobnosti v dôsledku členstva v EÚ.
Hlavným motívom záujmu regiónov o EÚ je možnosť čerpania finančných prostriedkov z fondov únie. „Plány regionálneho rozvoja často vznikajú v časovom strese – „hlavne aby boli“,“ uvádza správa.
Integrácia v Česku je výhradná záležitosť „vysokej politiky“. Nedokáže vzbudiť výraznejší záujem verejnosti, je príliš abstraktná, odtrhnutá od „bežného života bežných ľudí“.
Ľudia sa boja zhoršenia svojho postavenia na trhu práce. Neveria svojim znalostiam cudzích jazykov, majú strach z vysokej pracovnej záťaže a kvalifikačných nárokov.
Výrazne prítomné sú xenofóbne obavy – z výpredaja majetku a pôdy cudzincom, z ohrozenia národnej kultúry, z obmedzenia suverenity ČR, z obsadenia najlepších pracovných miest cudzincami. Česi sa tiež boja zdražovania a rastu cien, rastu kriminality a prílevu cudzincov.
„S týmito obavami sa stotožňujú i presvedčení zástancovia vstupu. Pozitívna a realistická vízia budúceho vývoja a správania Českej republiky v rámci EÚ zatiaľ chýba vo všetkých častiach politického spektra,“ uzatvára analýza.
Podľa prieskumu českého Centra pre výskum verejnej mienky zverejneného 27. novembra by za vstup do EÚ hlasovalo v referende len 43,7 percenta Čechov, kým ešte v júli to bolo 54 percent.
(mar, reuters)