tvorili. V marci 1957 tam šesť štátov podpísalo Rímske zmluvy a založilo Európske hospodárske spoločenstvo, predchodcu dnešnej 25-člennej Európskej únie.
Za stôl zakrytý modrou látkou so žltými hviezdičkami si včera sadalo 29 štátnikov v abecednom poradí. Slovenský premiér a minister zahraničia prišli na rad dvadsiati druhí a text ústavy podpísali špeciálnym perom z dreva a platiny, ktoré dodalo Holandsko ako predsedajúca krajina únie.
Campidoglio zdobilo 30-tisíc kvetov a udalosť zachytilo 40 kameramanov pod vedením svetoznámeho talianskeho režiséra Franca Zeffirelliho, ktorý už nakrúcal blahorečenie Matky Terezy. Rím včera strážili tisícky policajtov a päťtisíc agentov.
Berlusconi si úlohu dokonalého hostiteľa celkom neužil. Na ceremoniáli bol ako minister pre európske záležitosti za Taliansko Rocco Buttiglione, ktorý všetkým pripomínal, že ústava sa slávnostne podpisuje v tieni vládnej krízy. Práve na kontroverznom kandidátovi na eurokomisára, ktorého navrhol Berlusconi, stroskotal prvý návrh Josého Barrosa na novú Európsku komisiu. (mim)