Premiér Mikuláš Dzurinda (vľavo) a minister zahraničia Eduard Kukan pri podpise. FOTO - ČTK
Vláda s návrhom euroústavy súhlasila v stredu a požiadala prezidenta, aby na jej podpis splnomocnil premiéra a ministra zahraničných vecí. Prezident žiadosť dostal vo štvrtok, hneď ju podpísal a nechal doručiť Úradu vlády.
Hovorca prezidenta Marek Trubač potvrdil, že sa na takomto postupe osobne dohodli najvyšší ústavní činitelia. "Prezident konal v najlepšej vôli," tvrdí. Je presvedčený, že zvolený postup je v súlade s ústavou.
Procházka však hovorí, že prenesenie právomocí môže byť právoplatné až potom, ako je zverejnené v Zbierke zákonov. To sa zatiaľ nestalo. "Súhlas vlády s návrhom euroústavy predtým, než podľa ústavy získala právomoc o tom vôbec rozhodovať, nemá žiaden právny základ," vysvetľuje Procházka.
"Dúfam, že nám z toho nevznikne štátnické faux pas," hovorí predseda zahraničného výboru Pavol Paška zo Smeru. K právnickým otázkam sa nechcel vyjadrovať, ale dúfa, že "v záujme rovnoprávneho postavenia Slovenska medzi 25 členskými štátmi únie by bolo dobré, keby sme nehľadali sebakompromitujúce postupy".
Predseda výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš z HZDS zase nepredpokladá, že by najvyšší ústavní činitelia urobili takú chybu, ktorá by mohla spochybniť podpisy pod európskou ústavou. (rp)