O Národný štadión na bratislavskom Tehelnom poli má vážny záujem Slovenský futbalový zväz, ktorý do neho investoval už okolo 70 miliónov korún. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Potopa vo futbalovom Slovane Bratislava pretrváva, situácia sa nestabilizuje, stále sa iba zastavuje pád. Zrútilo sa v ňom takmer všetko, čo sa mohlo. Od finančnej nestability cez nejasné vlastnícke vzťahy hrozivo bije do očí nekvalita belasého kádra, ktorý sa pomaly prepadáva už aj v druhej lige.
Na obzore štyria kupcovia
Na lepšie časy by malo svitnúť každú chvíľu, respektíve už musí. Ak sa nepodarí uskutočniť jediné možné riešenie - Slovan predať, najslávnejší slovenský klub pôjde absolútne do kolien, skrachuje. Záujem momentálne prejavujú štyria kupcovia. Nie všetci však chcú vlastniť klub ako taký. Slovenský futbalový zväz logicky vystupuje len v pozícii investora do Národného štadióna na Tehelnom poli. Je totiž potrebné vykonať na ňom viaceré opravy prípadne postaviť úplne nový stánok.
Mnohé jeho časti sú zdevastované a pomaly prestanú plniť stále náročnejšie požiadavky Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Zväz už do reprezentačného stánku investoval okolo 70 miliónov korún. Znalecký posudok stanovil hodnotu pozemku a stavieb na ňom na 318 miliónov, ale mnohí zainteresovaní namietajú, že reálne je nižšia.
V prípade, že by chcel investor začať úplne odznova, teda zbúrať staré tribúny a postaviť nové, len likvidácia starých ho vyjde približne na sto miliónov. "Prezident zväzu Laurinec ma včera informoval, že v utorok dostaneme oficiálny návrh aj s cenovou ponukou na odkúpenie štadióna," hovorí právny zástupca ŠK Slovan Bratislava, a. s., vo veci predaja klubu Milan Valašík.
Zostávajú traja záujemcovia, dvaja sú zo zahraničia, jeden zo Slovenska. "Zo zahraničných sa jeden zaujíma len o klub, druhý o klub aj štadión. Všetko sme pripravili tak, aby sa predaj mohol uskutočniť. Daňový dlh z minulosti vo výške 31 miliónov korún sme splatili vďaka španielsko-švajčiarskej spoločnosti, ktorá urýchlila peniaze za predaj Róberta Vitteka do Norimbergu," pokračuje Valašík. Podľa jeho slov sa podarilo skresať záväzky klubu z 250 na 200 miliónov.
Absolútnou novinkou je, že včera pribudla na Valašíkovom stole nová, slovenská ponuka, ktorú preskúmajú začiatkom týždňa.
Tretia daňová kontrola za sebou
Problémom stále ostáva neprehľadnosť finančných tokov a predchádzajúce neštandardné vedenie účtovníctva. Na Slovane sa začína už tretia daňová kontrola v krátkom slede, polícia preveruje, čo sa dá. "Podľa mňa to je kopanie do zdochýňajúceho koňa, toľko kontrol po sebe je nezvyčajným postupom. Ak sa nám podarí aj za takýchto podmienok získať zálohu, či už vo veci štadióna alebo celkového predaja, peniaze pôjdu futbalistom," pokračuje Valašík a dodáva, že on je zodpovedný len za samotný predaj, všetky ostatné záležitosti sú na pleciach vedenia klubu.
Preto sme oslovili prezidenta Slovana Jána Stanovského. "Neviem, o čom sa mám s vami rozprávať, na to máme podpísanú zmluvu s pánom Valašíkom, len on vám povie viac," neochotne zmrazil akúkoľvek diskusiu Stanovský, ktorý je zároveň predsedom dozornej rady ŠK Slovan, a. s. Do kabíny sme sa snažili nahliadnuť prostredníctvom trénera Štefana Zaťka. Pochopiteľne, nie je nadšený. "Hráči prvých 7 - 8 zápasov niečomu verili, ale mám pocit, ako keby pomaly prestávali," povedal Zaťko, ktorý radšej nenašiel viac slov.
Cena samotného klubu bola audítorskou spoločnosťou Deloitte & Touche vo februári, keď sa o Slovan zaujímal nemecký podnikateľ Daniel Jammer, odhadnutá na 25 miliónov. Vyzerá to tak, že Národný štadión sa stane majetkom zväzu. Otázkou potom ostane, koľko zo zvyšných záujemcov ostane pri svojom zámere kúpiť po uši zadlžený klub.
KAROL SVOZIL