Tóthová vo štvrtok poobede žiadala, aby parlament hlasoval o uznesení, že odpoveď ministra školstva Martina Fronca (KDH) pri interpeláciách bola neuspokojivá. Zároveň však žiadala, aby to bolo spojené s hlasovaním o dôvere Froncovi.
Tóthová využila článok ústavy aj rokovacieho poriadku, ktoré spojenie týchto hlasovaní umožňujú. Nikdy v minulosti sa podobné hlasovanie neuskutočnilo. Fronca by síce takto nebolo možné odvolať, ale podľa Tóthovej "by bolo zaujímavé vidieť, či by vláda nechala medzi sebou sedieť človeka, ktorý nemá dôveru Národnej rady".
Hrušovský vo štvrtok schôdzu prerušil. V piatok dal potom najskôr hlasovať o tom, či parlament súhlasí so spojením týchto hlasovaní.
V ústave aj v rokovacom poriadku je totiž napísané, že takéto hlasovanie "možno" a "môže sa" spojiť. Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku teda nie je takéto spojenie automatické, ale "spadá do rozhodovania pléna parlamentu". To podľa neho využil Hrušovský.
V parlamente sa vzápätí strhla búrlivá diskusia, lebo opozícia chcela hlasovať o oboch veciach spoločne.
Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský (vpravo) prežíval včera horúce chvíle. Nečakaný problém mu pripravila poslankyňa HZDS Katarína Tóthová, ale aj nejasne napísaná ústava. Hrušovský sa radí aj s právnikom a nezávislým Ivanom Šimkom (druhý zľava). FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Národná rada napokon spojenie hlasovania odmietla, ale opozícia sa s časťou nezávislých na hlasovaní nezúčastnila. Prezentovalo sa iba 79 poslancov, z nich 76 bolo proti spojeniu hlasovaní. Tak hlasovali kompletné poslanecké kluby koalície spolu s nezávislými Zuzanou Plhákovou, Alexejom Ivankom, Robertom Dankom a Ivanom Šimkom. Za boli traja poslanci Slobodného fóra.
Potom sa hlasovalo o vyslovení nespokojnosti s odpoveďou ministra Fronca pri interpeláciách, ale to už nebol parlament uznášaniaschopný a Hrušovský prerušil rokovanie do utorka.
Podľa Tóthovej tak urobil preto, lebo odišli nezávislí poslanci a "možno sa dovtedy vystavajú nové štadióny, alebo vzniknú iné budovy".
Tóthová vytkla Hrušovskému, že porušil rokovací poriadok, keď nedal o jej návrhu hlasovať hneď vo štvrtok a prerušil schôdzu. Predseda Smeru Robert Fico k tomu dodal, že zváži podanie návrhu na odvolanie Hrušovského z funkcie predsedu parlamentu. Okrem iného mu vyčíta aj to, že mal odovzdať rokovanie svojmu zástupcovi, keďže v tomto prípade išlo o jeho straníckeho kolegu.
Hrušovský tvrdí, že konal v súlade s rokovacím poriadkom a odmietol obvinenie zo straníckej zaujatosti. Podpredseda parlamentu Béla Bugár (SMK) povedal, že na mieste Hrušovského by konal rovnako.
Čo hovoria paragrafy
Ústava
Článok 80, odsek 2: O odpovedi na interpelácie sa v Národnej rade Slovenskej republiky koná rozprava, ktorú možno spojiť s hlasovaním o dôvere.
Rokovací poriadok
Paragraf 130, odsek 6: Národná rada zaujme uznesením stanovisko k odpovedi na interpeláciu, ktorú nepovažuje za uspokojivú. Na návrh vlády, interpelovaného alebo najmenej pätiny poslancov sa hlasovanie o uznesení môže spojiť s hlasovaním o dôvere vláde alebo jej členovi.