
Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová a prezident OTP Bank Sándor Csányi. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenská vláda včera podpísala zmluvu s maďarskou OTP Bank o predaji akcií Investičnej a rozvojovej banky (IRB). Privatizácia tejto stredne veľkej banky sa tým dostala do záverečnej fázy, na konci ktorej štát dostane peniaze a investor akcie.
OTP Bank získala približne 92,5 percenta akcií banky za 700 miliónov korún, z čoho 526 miliónov dostane štát za svoj skoro 70-percentný podiel. Zvyšok dostane Slovenská poisťovňa, ktorá na svojom valnom zhromaždení v stredu tento týždeň schválila predaj svojich 22 percent akcií IRB.
Po zavŕšení transakcie štát získa 276 miliónov korún, pričom štvrť milióna bude prevedených na viazaný účet, z ktorého sa budú hradiť záväzky banky z prehraných súdnych sporov. Medzi ďalšími podmienkami predaja bolo, že štát kompenzuje daňové nedoplatky IRB za roky 1994 a 1995 a prevezme štátne záruky za úvery, ktoré banka poskytla Slovenským elektrárňam. Obe spomínané podmienky by už mali byť splnené.
Ako uviedla ministerka financií Brigita Schmögnerová, predajom IRB sa skončil jeden z najvýznamnejších projektov tejto vlády, ktorým bola reštrukturalizácia slovenského bankového sektora. Ako zároveň dodala, ozdravenie finančného sektora bolo drahé, ale jeho výnosy nie sú len privatizačné príjmy, ale napríklad aj pokles úrokových sadzieb.
„S odkúpením jednej zo slovenských bánk sa v činnosti OTP Bank začína nová etapa. Táto akvizícia predstavuje len prvý krok,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva maďarskej banky Sándor Csányi. OTP chce expandovať nielen na iné trhy v strednej a východnej Európe, ale aj rozšíriť svoju pôsobnosť do iných segmentov finančného trhu na Slovensku. Pri tejto príležitosti Csányi povedal, že obchodné meno slovenskej banky by sa malo zmeniť na OTP. Okrem toho, že banka nepôsobí ako investičná, ale univerzálna, ani z marketingového hľadiska by to nemalo znamenať problém, tvrdí Csányi.
Začatiu privatizácie IRB predchádzala reštrukturalizácia banky, ktorá sa v roku 1997 dostala do nútenej správy. V auguste 1999 štát zvýšil jej základné imanie o 5,7 miliardy korún na 8,7 miliardy a presunul časť zlých úverov v hodnote 8,1 miliardy na Konsolidačnú banku. Následne pred koncom toho istého roka štát vybral z banky ďalšie zlé úvery za 6,5 miliardy korún a júni tohto roka bolo do obchodného registra zapísané zníženie základného imania o 7,7 miliardy korún, ktoré sa použili na vykrytie strát z minulosti.
OTP Bank je najväčším peňažným ústavom na maďarskom trhu. Jej bilančná suma bola na konci septembra viac ako 8 miliárd eur a jej čistý zisk prevyšoval 113 miliónov eur.
GABRIEL KÁDASI