
Bez členov Horskej služby by bezpečná lyžovačka a potulky horami neexistovali. Už niekoľko rokov sa však jej členovia boria s vážnou ekonomickou situáciou.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
VEĽKÁ FATRA – Zimná sezóna sa rozbehla tento rok veľmi skoro. Svahy plné lyžiarov predstavujú však každoročne aj množstvo úrazov a bez odborníkov z horskej služby by nebol bezpečný žiaden svah.
Na Slovensku je však finančná situácia Horskej služby niekoľko rokov kritická, čo môže ovplyvniť aj kvalitu záchranných akcií. Vladimír Vítek, náčelník Horskej služby Veľká Fatra, považuje začínajúcu sa lyžiarsku sezónu za jednu z najhorších. „Iba pre oblasť Veľkej Fatry nám chýba jedno terénne auto, dva snežné skútre, 10-12 kanadských saní. To ani nehovorím o zimnom oblečení pre členov Horskej služby, ktoré nám nevymenili viac ako päť rokov,“ konštatuje náčelník.
Problémy sú aj s nákupom základného zdravotného materiálu. Obyčajná Kramerova dlaha na spevňovanie zlomených, prípadne vykĺbených končatín, stála ešte pred siedmimi rokmi pár korún. Zo skladov civilnej obrany sa napríklad dala zohnať za smiešne štyri koruny. Dnes sa už na Slovensko tento typ dláh z Česka nedováža a nové typy dláh stoja 400-500 korún.
Už niekoľko rokov nemôže HS rekonštruovať objekty, kde sídlia a hrozí, že ďalšie chátranie vysoko zdvihne náklady na ich rekonštrukciu.
Zastaraný je aj vozový park, hoci práve on by mal byť ako pre členov HS, tak aj pre zachraňovaných zárukou istoty. „Chlapi sa na nich už boja jazdiť a ja sa im nečudujem,“ dodáva náčelník.
„Napríklad v Čechách sa podarilo za posledné roky dosiahnuť v oblasti horskej služby výrazný pokrok a blížia sa k vyspelým krajinám EÚ. Na pohyb v teréne autá, ktoré v Čechách vymieňajú už po 4 – 5 rokoch, aby boli bezpečné. U nás ich využívame aj dvadsať rokov,“ konštatuje V. Vítek.
KVETA FAJČÍKOVÁ