BRATISLAVA – Ruská ropná spoločnosť Jukos sa stala víťazom súťaže o 49 percent akcií monopolného prepravcu ropy, Transpetrolu. Rozhodla o tom včera komisia pod vedením ministerky privatizácie Márie Machovej. Ako pre SME uviedol hovorca ministerky Róbert Merva, víťazná ponuka znela na 74 miliónov amerických dolárov. Pôvodné odhady sa pritom pohybovali okolo 60 miliónov dolárov. O konkrétnych záväzkoch ruského Jukosu vyplývajúcich z jeho víťaznej ponuky ani o cene, ktorú ponúkal neúspešný Slovnaft, ministerstvo neinformovalo.
„Výsledok tendra bude o dva týždne predmetom rokovania porady ekonomických ministrov a následne vlády. Ekonomickí ministri by vtedy nemali zasadať, ale ide o taký dôležitý materiál, že by sme ho chceli do porady presadiť,“ povedal Merva.
„Sme spokojní s rozhodnutím komisie a veríme, že slovenská vláda bude rešpektovať jej odporúčanie. Získanie 49 percent akcií v Transpetrole je súčasťou našich medzinárodných aktivít a smerovania k zvýšeniu podielu na európskych trhoch. Po potvrdení rozhodnutia komisie vládou SR budeme pokračovať v realizácii transakcie podľa stanovených podmienok,“ uviedol riaditeľ pre medzinárodné vonkajšie vzťahy spoločnosti Jukos Hugo Erikssen.
Strategickým záujmom Jukosu je zvýšiť prepravu ropy cez Slovensko smerom na Západ a na Balkán.
Ruská spoločnosť vlastní piate najväčšie ropné zásoby na svete. Jej produkcia, ako i záujem o ropu na západných trhoch rastú. Z toho záujem o zvýšenie prepravy cez ropovod Družba, ktorý vlastní Transpetrol. Akciovka Jukos, ktorá vznikla v roku 1993, je dnes s počtom zamestnancov 94-tisíc jednou z najväčších neštátnych podnikov v Rusku. Čistý zisk v prvom polroku tohto roka predstavoval 1,5 miliardy dolárov.
Slovnaft bol presvedčený, že jeho ponuka bola najlepšia. Jeho záujem o Transpetrol je v prípade Slovnaftu daný jeho závislosťou od ropovodu Družba. Ním sa dopravuje z Ruska do bratislavskej rafinérie sto percent suroviny.
Predbežný záujem o akcie podniku ešte v júli prejavilo až 19 spoločností. Na skrátený zoznam sa nakoniec v októbri dostalo len šesť záujemcov. Po hĺbkovej kontrole podniku však mali záujem pokračovať v tendri len ruský Jukos a domáci Slovnaft. Jeden z uchádzačov, ktorí odstúpili – ruský Rosnefť, otvorene pomenoval dôvod, čiže nevyjasnené spory okolo akcií podniku.
Minister Harach však tvrdí, že vláda má všetky právne nástroje, aby sa súdne spory nedotkli budúceho investora. Tak Slovnaft, ako i Jukos tvrdia, že vláde v tejto veci dôverujú, a preto aj ich ponuka kúpnej ceny vraj nebola znížená o toto riziko.