BRATISLAVA - Slovenský šport sa nemusí obávať o objem financií z výťažkov číselných hier a lotérií po zrušení Štátneho fondu telesnej kultúry. Vzhľadom na to, že pôjde o prostriedky v rámci štátneho rozpočtu (kapitola MŠ SR), budú na ich poskytovanie a používanie prísnejšie pravidlá. V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2002 sa pre šport z výťažkov ráta so sumou 550 mil. Sk, čo je o 25 miliónov viac ako v roku 2001.
ŠFTK transparentne rozdeľoval financie a nepatril k problematickým fondom. „So zánikom ŠFTK problémy nebudú, máme prakticky všetko vyfinancované. Je pripravená delimitácia fondu pod ministerstvo školstva. Všetkých šesť zamestnancov vytvorí oddelenie ekonomiky športu, ktoré bude fungovať v rámci odboru športu. Na utorok 11. decembra sme zvolali záverečné rokovanie rady fondu,“ uviedol riaditeľ ŠFTK Julián Lukáček.
Generálna riaditeľka sekcie športu, detí a mládeže MŠ SR Mária Ďurišinová doplnila, že pripravila pre ministra návrh na vznik poradného grémia. „Nepôjde však o kopírovanie doterajšej rady fondu. Mám predstavu o zastúpení spolkovej sféry, najmä v súčinnosti so Slovenskou športovou radou. Bude to platforma na diskusiu k predloženým návrhom na základe projektov, tie už predtým posúdia odborné komisie,“ povedala M. Ďurišinová.
Tvrdšie pravidlá budú platiť najmä pre oblasť investícií, čiastočne otvorená je aj otázka miezd pracovníkov občianskych združení. (sita)