Bezdomovci v stanici budapeštianskeho metra. FOTO - ČTK
Tisíce žobrákov a bezdomovcov v uliciach, podchodoch a na staniciach už roky trápia obyvateľov aj radnicu maďarského hlavného mesta Budapešti. Prekážajú nielen domácim. Mesto sa sťažuje, že odpudzujú turistov a prichádza tak o príjmy z tohto významného odvetvia.
Ministerka pre rovnosť šancí, mládež a sociálnu politiku Kinga Gönczová prišla v týchto dňoch s návrhom programu, v rámci ktorého ponúkajú bezdomovcom možnosť odsťahovať sa s peňažnou pomocou štátu na vidiek. Vláda by pre nich zakúpila opustené domy, ktorých je v rôznych končinách viac než dosť. Zároveň by platila sociálnych pracovníkov, ktorí by už bývalým bezdomovcom pomáhali usadiť sa na novom mieste, získať prácu alebo si zriadiť domáce hospodárstvo. Gönczová zdôrazňuje, že sťahovanie na vidiek bude dobrovoľné.
Predstavitelia dedín a mestečiek, ktorých oslovili maďarské médiá, sa však k projektu vyslovovali veľmi skepticky. Dosť práce podľa nich nie je ani pre miestnych, nieto pre prípadných nových obyvateľov.
Ministerka naopak tvrdí, že úspešne rokujú s niekoľkými obcami. Z príchodu bezdomovcov bude mať podľa nej osoh aj dedina. Získa štátne dotácie na rozvoj infraštruktúry a sociálni pracovníci sprevádzajúci bezdomovcov budú z hľadaním práce pomáhať aj starousadlíkom.
Vláda dediny, s ktorými rokuje, tají. Na začiatok by sa malo do jednej z dedín odsťahovať 20 rodín. Na bývanie pre nich a platy sociálnych pracovníkov vyčlenili asi päť miliónov korún. V priebehu roku by potom malo v rámci programu získať nový domov asi tisíc z odhadovaného počtu 30-tisíc maďarských bezdomovcov.
Na program na zníženie počtu bezdomovcov a zlepšenie ich životných podmienok určili v budúcoročnom rozpočte sumu v hodnote asi sto miliónov slovenských korún. Súčasťou programu bude aj zvýšená aktivita policajtov, ktorí majú na bezdomovcov tlačiť, aby opustili podchody a stanice metra, ktoré teraz okupujú, a premiestnili sa na ubytovne. Tým, ktorí odmietnu, by malo pomôcť aspoň to, že verejné toalety v meste budú bezplatné.
Jeden z opozičných budapeštianskych mestských poslancov naopak prišiel s radikálnym návrhom, aby sa žobranie v Budapešti trestalo vysokými pokutami v hodnote od 8- do 25-tisíc slovenských korún. Ak sa preukáže, že obete nútia žobrať fyzickým násilím, mali by agresorov podľa toho návrhu potrestať až desiatimi rokmi väzenia.