Referendum, ktoré Lukašenkovi umožnilo kandidovať za prezidenta aj po tretí raz, označili europoslanci za nezákonné. Parlament, do ktorého sa nedostal ani jeden zástupca opozície, zase podľa nich nemá demokratický mandát.
Okrem kritickej rezolúcie europoslanci mysleli na Bielorusko aj pri udeľovaní prestížnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia a presadzovanie ľudských práv. Venovali ju Bieloruskej asociácii novinárov. Europarlament tak zareagoval na posledný vývoj v krajine, kde nezávislých novinárov terorizuje Lukašenkov režim. Bieloruská asociácia novinárov monitoruje slobodu slova v krajine, poskytuje novinárom právnickú pomoc a zároveň sa snaží potlačiť represívne tlaky zhora. Ocenenie, ktorého súčasťou je aj suma 50-tisíc eur, sa vníma najmä ako morálna podpora.
Krátko po voľbách za nejasných okolností zavraždili opozičnú novinárku Veroniku Čerkasovú. V roku 2002 zasa zmizol z demonštrácie v Minsku reportér ruskej televízie ORT Dmitrij Zavadskij. Jeho telo sa stále nenašlo. Organizácia Reportéri bez hraníc nedávno zaradila Bielorusko na 144. miesto medzi krajiny s najmenšou slobodou slova na svete.
Nomináciu bieloruskej novinárskej organizácie prvýkrát na pôde Európskej ľudovej strany navrhol slovenský europoslanec Arpád Duka-Zolyomi, ktorý má v EP na starosti práve vzťahy s Bieloruskom. Neskôr jeho návrh získal podporu aj v zahraničnopolitickom výbore EP. "Je dôležité, aby sme podporili tých ľudí, ktorí Lukašenkovo referendum v Bielorusku odmietli," povedal SME Duka-Zolyomi.
MIREK TÓDA