Košická mestská časť Furča neuhradila splátky Fondu rozvoja bývania, fond dal pred dvoma týždňami návrh na exekučné konanie. FOTO - ARCHÍV
KOŠICE - Škandál s výstavbou 150 nájomných bytov na košickom sídlisku Furča speje k exekúcii. Na Štátny fond rozvoja bývania, ktorý mestskej časti poskytol úver vo výške 75 miliónov, doručili včera rozhodnutie Okresného súdu Košice 1 o exekúcii. Keďže mestská časť neuhradila splátky za júl august a september, fond dal pred dvoma týždňami návrh na exekučné konanie.
Úrad sa môže voči rozhodnutiu odvolať do 15 dní. Musí však na súde zložiť päť percent z dlžnej sumy. Tá spolu so sankciami medzitým narástla na 132 miliónov.
Podľa Imricha Hurinského z ŠFRB ponúkli starostovi ako štatutárnemu zástupcovi dlžníka viac možností riešenia problému: "Keby mestská časť odstúpila od zmluvy so spoločnosťou KAME Slovakia, ktorá bola realizátorom stavby, sankcie by boli neporovnateľne nižšie. Boli sme dokonca ochotní urobiť výnimku a dohodnúť sa na splátkovom kalendári. Žiaľ, pán starosta na naše návrhy nereagoval."
Starosta Ladislav Lumtzer (SDKÚ) ešte rozhodnutie súdu o exekúcii nedostal. "Určite sa v zákonnej lehote odvoláme," povedal pre denník SME.
Podľa jeho vyjadrenia mestská časť disponuje len hnuteľným majetkom a nevie si predstaviť, čo bude predmetom exekúcie. "Samozrejme, exekútor môže siahnuť aj na naše účty. To by ale ohrozilo činnosť úradu. Alebo nedáme ľuďom výplaty?"
Starostovská stolička, na ktorej sedí, sa opäť rozkývala. V stredu sa začala petičná akcia za jeho odvolanie. Iniciovali ju poslanci Smeru, ku ktorým sa pridali SDA, HZDS a SMK. Vyčítajú mu, že podpisoval a uhrádzal faktúry spoločnosti KAME Slovakia za práce, ktoré neboli urobené, čím spôsobil mestskej časti škodu za viac ako 90 miliónov. Lumtzer je v súvislosti s týmto škandálom trestne stíhaný.
"Keď zozbierajú potrebný počet podpisov, vypíšem referendum. Budú to však zbytočne vyhodené peniaze. Doteraz sa na žiadnom hlasovaní nezúčastnilo viac ako 20 percent oprávnených voličov. A na referende je potrebná nadpolovičná účasť," argumentuje Lumtzer.
Poslanci rozhodli aj o znížení jeho pracovného úväzku, a teda aj platu, na polovicu. Lumtzer to považuje za protiústavné. Na otázku, či nemieni sám odstúpiť, rezolútne odpovedal: "V žiadnom prípade."
MIKULÁŠ JESENSKÝ