Obyvatelia mesta dostanú od mesta poukazy v istej finančnej hodnote a sami si určia, na aké napríklad kultúrne alebo športové podujatie ich minú. Aj s tým počíta projekt finančne zdravého mesta Trenčín.
FOTO - SME MICHAL PIŠKO
TRENČÍN/BRATISLAVA - Trenčín bude prvým mestom na Slovensku, ktoré od základov zmení financovanie a vlastnú daňovú politiku. Mestu za dva milióny korún Nadácia F. A. Hayeka napísala projekt moderného riadenia a rozpočtovania. Jeho výsledkom má byť finančne zdravé mesto, ktorého obyvatelia nebudú zaťažovaní zbytočnými daňami a poplatkami. Tie sú v Trenčíne už dnes najnižšie na Slovensku.
Starosta mesta Branislav Celler obyvateľom predstavil projekt ako víziu rozvoja mesta do roku 2016. Podľa nej sa má Trenčín stať najreformnejším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestom na Slovensku. V periodiku mestského úradu sa vízia rozvoja mesta opisuje fiktívnymi príbehmi obyvateľov Trenčína v roku 2016: dôchodcovia si vďaka senior lístkom, ktoré im mesto poskytne, užívajú starobu v súkromných penziónoch, pri detských ihriskách stoja usmiati policajti, autobusy sú nové, čisté a cestovné lacnejšie. "Nie nadarmo dostal Trenčín v roku 2015 titul najkrajšieho a najbezpečnejšieho mesta na Slovensku," píše sa v publikácii.
Primátor verí, že táto fikcia sa dá naplniť "pravicovou politikou, ktorá je budúcnosťou nielen Trenčína, ale celého Slovenska." Projekt Hayekovej nadácie predpokladá dosiahnutie vízie tým, že sa v čo najväčšej miere obmedzí rozhodovanie samosprávy o verejných financiách. "Výdavky z rozpočtu mesta chceme orientovať na tvorbu podnikateľského prostredia, nie na poskytovanie konkrétnych služieb mestom. Ak vytvoríme vhodné podnikateľské prostredie, ono zabezpečí omnoho efektívnejšie všetky potrebné služby," tvrdí Celler.
Projekt počíta z odpredajom časti majetku mesta, pričom pôjde len o nadbytočný majetok. Podľa Cellera nie je účelné spravovať príliš veľký majetok, pretože to si vyžaduje aj veľa peňazí. "Zmena vlastníctva prinesie zníženie výdavkov mesta a zvýšenie konkurencie, tvrdí analytik Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.
Podľa Cellera bola pre vypracovanie vízie rozvoja Trenčína určujúca aj anketa, ktorá v marci hodnotila prácu samosprávy. Zo šestnástich hodnotených oblastí v nej Trenčania označili za "zlepšujúcu sa" iba jedinú oblasť, a to "kultúru a šport". Ostatných pätnásť oblastí hodnotili ako "zhoršujúce sa" alebo "nezmenené". Od napĺňania vízie vypracovanej nadáciou si však primátor sľubuje, "že občania postupne začnú našu prácu hodnotiť pozitívnejšie". Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta je podľa neho nevyhnutný, ak chce mesto čerpať prostriedky z Európskej únie.
MICHAL PIŠKO, adp