BRATISLAVA - Po diskusii o účelovom viazaní verejných peňazí prostredníctvom environmentálneho fondu, ktorý presadila Strana maďarskej koalície proti vôli partnerov, koalíciu rozdeľuje ďalší podobný problém. Kresťanskodemokratické hnutie v stredu na rokovaní vlády využilo politické veto a zablokovalo schválenie návrhu zákona o hazardných hrách, ktorý sa tak stane témou rokovania koaličnej rady.
Ministerstvo financií totiž v návrhu zákona, ktorý má nahradiť dnes platný zákon o lotériách a iných podobných hrách, vypustilo klauzulu, podľa ktorej aspoň polovica výťažku z hazardných hier má smerovať na telovýchovu a šport. KDH žiada toto určenie peňazí zachovať.
Generálny riaditeľ sekcie športu na ministerstve školstva Stanislav Kosorin sa obáva, že zrušením príslušného paragrafu príde slovenský šport ročne zhruba o sto miliónov korún. Keby účelové smerovanie 50-percentného podielu z výnosu z hazardu neexistovalo, vlani by šlo podľa neho na šport o 106 miliónov korún menej.
"Považujeme za nesprávne účelovo viazať výdavky štátneho rozpočtu v iných zákonoch," tvrdí poradca ministra financií Peter Papanek. O použití každej koruny by sa podľa neho malo rozhodnúť v štandardnom procese rozpočtového vyjednávania. "Neznamená to, že by sme chceli dať na šport menej peňazí. Rezort školstva si však musí štandardne stanoviť svoje priority tak, ako to robia iné kapitoly," dodal.
Za nesystémové označuje viazanie peňazí z lotérií aj Martin Chren, riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka, ktorá presadzuje liberálne myšlienky. "Výnosy z lotérií však odjakživa smerovali najmä na šport či mládež a dá sa žiť s predstavou, že by to tak bolo aj naďalej. Rozhodne by sa však mal urobiť poriadok vo využívaní týchto peňazí," podotýka. Naráža pritom na nedávne kontroly, ktoré robilo ministerstvo financií na viacerých športových zväzoch. Veľké nezrovnalosti odhalili v Slovenskom lyžiarskom zväze, previnenia menšieho charakteru v hospodárení Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenského olympijského výboru i Slovenskom futbalovom zväze. "Bolo by vhodné zamyslieť sa aj nad tým, či sa štát vôbec má angažovať v hazarde a či by nebolo lepšie prenechať túto oblasť súkromnej sfére," dodal Chren.
Autor: mo