"Takýto lobing STV proti pôvodnej tvorbe som ešte nezažil," povedal jeden z predkladateľov zamietnutej novely Dušan Jarjabek. Riaditeľ STV Richard Rybníček vraj poslal listy ministerstvu financií, predsedom strán a chodil na rokovania niektorých poslaneckých klubov.
Jarjabkov návrh podporili len poslanci HZDS, Smeru, časť poslancov SF a niektorí nezávislí. Z koalície iba Ľubomír Lintner (ANO). Hlasovania sa zdržalo 53 poslancov.
Rybníček sa poďakoval tým poslancom, ktorí novelu nepodporili. "Je to zodpovedný postup v prospech STV," povedal. Televízia bude podľa neho postupne rozširovať pôvodnú slovenskú audiovizuálnu tvorbu, ale "chceme to robiť bez toho, aby nám to prikazoval zákon" .
Filmový režisér Miloslav Luther síce Jarjabkov návrh bližšie nepozná, ale chápe ho ako "zúfalý pokus o zastavenie programového úpadku Slovenskej televízie". Dúfa, že poslanci sa k problému, "ktorý silne ovplyvňuje stav kultúry na Slovensku", ešte vrátia. Dúfa tiež, že aj STV sa začne "zodpovednejšie zamýšľať nad zmyslom svojej existencie", lebo v súčasnosti "STV i jej koncesionársky poplatok strácajú opodstatnenie".
Stanislav Párnický, režisér a pedagóg na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, nepovažuje kvóty za nevyhnutné vtedy, ak si spoločnosť sama uvedomuje potrebu identity, "o ktorej tak radi hovoria politici práve z KDH". Povedomie o slovenskej kultúre je dnes podľa neho menšie, ako bolo ešte "v československom priestore". Párnický zdôraznil, že audiovízia sa v rámci kultúry vyváža do zahraničia najľahšie, ale je varujúce, že Slovensko dnes "schádza z očí, a tým aj z mysle kultúrneho sveta".
Občianske združenie Vec verejná, ktoré sleduje slovenskú mediálnu scénu, upozornilo, že podiel programov vo verejnom záujme nedosahuje u STV zákonom stanovenú väčšinu, ale iba 43 percent. Z plánovaných 61 hodín dokumentu v skutočnosti tohto roku vyrobí a odvysiela iba necelých 11 hodín. STV na pôvodnú tvorbu podľa združenia vyčlenila iba 3,8 percenta z programového rozpočtu. (sita, zu)