Platí, že ak niekto ku dňu, keď požiadal o predčasný starobný dôchodok, spĺňa podmienky nároku na podporu v nezamestnanosti, a tento si neuplatní, čas, v ktorom by dávku poberal, sa mu započíta do budúceho dôchodku.
Ak je poistený dlhšie ako sedem rokov, započíta sa mu dokonca dvojnásobne. "Čo pre neho, samozrejme, znamená, že (...) takto sa dostáva k trocha lepšej sume," hovorí Angyalová.
O to sa podľa poslankyne ľudia v preddôchodkovom veku, ktorí prišli o zamestnanie, neraz usilujú, no narážajú na problémy.
Totiž na to, aby mohli preukázať Sociálnej poisťovni nárok na podporu v nezamestnanosti (ktorého sa aj tak mienia vzdať), musia byť evidovaní úradom práce. Musia sa však hlásiť na úrade dva razy mesačne, aktívne si hľadať zamestnanie a tak ďalej. "Majú tie isté povinnosti ako všetci ostatní uchádzači o zamestnanie," dodáva Eva Libiaková z Úradu práce v Rimavskej Sobote.
Keďže títo ľudia si spravidla už zamestnanie nehľadajú a poisťovni nejaký čas trvá, kým žiadosť o dôchodok vybaví, výsledkom celej procedúry sú podľa Angyalovej v podstate zbytočné návštevy úradu práce. "Takíto občania sú skutočne rizikovou skupinou a možno povedať, že už ťažko zamestnateľnou," potvrdzuje Jana Marťáková z úradu v Čadci.
Novelou sa to má zmeniť. Uzákonilo sa, že toho, kto požiadal o vyradenie z evidencie preto, že požiadal o predčasný starobný dôchodok, úrad "odeviduje" v podstate na počkanie - dňom požiadania o vyradenie.
A naopak - ak mu dôchodok nebol priznaný, úrad ho zaeviduje deň po tom, čo sa rozhodnutie o nepriznaní dôchodku stalo právoplatným (ak o to nezamestnaný včas požiadal).
Včera prijatým zákonom sa zároveň upravilo aj posudzovanie hmotnej núdze, keď sa uzákonilo, že za príjem sa nepovažuje (ani) 25 % vdoveckého dôchodku, ak vdovec dovŕšil dôchodkový vek. Doteraz túto výhodu mali len vdovy.
(joč)