Mládenec v tradičnej afganskej čiapke nazývanej pakul niesol štyri igelitové tašky napchaté na prasknutie. Z jednej mu vypadol na zem asi dvadsať centimetrov hrubý balíček špinavých peňazí v miestnej mene afgáni. Nepreniknuteľný múr tiel sa nad balíčkom bankoviek vytvoril skôr, než si muž stačil stratu všimnúť. Potom len mávol rukou: „Bolo to len tridsať dolárov.“
Muhammad Tacher Kajuni je jeden z najznámejších maklérov na kábulskej burze. Má len 36 rokov, ale pamätá sa ešte na zlaté časy, keď v dnes polorozpadnutej budove s nápisom Da Smazada Market v centre mesta fungovali telefóny i počítače.
V súčasnosti centrálna burza v Kábule pripomína skôr trhovisko so sliepkami či stanicu tesne pred rekonštrukciou.
Kapitulácia Talibanu a prevratné udalosti na fronte pri Kandaháre sa včera na burze Sarojša Šam Zoda prejavili svojráznym spôsobom. Nie že by sa zásadne zmenil kurz. Jednoducho sa len menej obchodovalo a viac a búrlivejšie diskutovalo o budúcnosti krajiny.
Dvojpodlažná zrúcanina nemá žiadne okná ani kancelárie. Len ochodzy s očíslovanými stĺpmi. Čísla označujú „duchtany“ - miesta pre obchodníkov s peniazmi. Jeden duchtan stojí od desať do päťdesiattisíc dolárov - podľa toho, či sa nachádza pri vchode (ten je drahší) alebo niekde v nedohľadne, kam sa cez tisícky spotených ľudských tiel dostane len silná povaha. Tí najchudobnejší zostávajú na ulici, ale dôvera k týmto obchodníkom je menšia. Veľmi často ponúkajú falošné bankovky.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, Kábul