Dôchodková reforma pomôže tým, ktorí ešte nie sú v dôchodku. Súčasní penzisti z nej už profitovať nebudú. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Od januára sa všetkým pracujúcim otvorí možnosť sporiť si na vlastný dôchodok. Dnes platia zamestnávatelia a zamestnanci do priebežného dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne každý mesiac 18 percent z hrubej mzdy. Percento odvodov zostane síce nezmenené aj po reforme, polovicu z nich si však budú môcť pracujúci odkladať na vlastnom účte v niektorej zo súkromných dôchodkových správcovských spoločností.
Reforma prinesie niekoľko dôležitých zmien v penzijnom systéme. Prvou bude vlastníctvo úspor. Tie budú totiž po celý čas sporenia osobným majetkom sporiteľa, a v prípade jeho predčasnej smrti ich zdedia pozostalí. Nepôjde pritom o malú sumu: po dvadsiatich rokoch sporenia bude mať na svojom vlastnom dôchodkovom účte sporiteľ s priemernou mzdou vyše pol milióna v dnešných cenách.
Úspory zarobia ďalšie peniaze
Druhou zmenou bude zhodnocovanie úspor. Peniaze bude totiž každá dôchodková správcovská spoločnosť musieť investovať v niektorom zo svojich penzijných fondov. Tie budú peniaze, podobne ako dnes podielové fondy, umiestňovať na zahraničných a domácich finančných trhoch - nakúpia za ne napríklad akcie, dlhopisy alebo ich uložia v bankách. Výška dôchodku z druhého piliera bude teda do veľkej miery závisieť od výnosov dosiahnutých investovaním. Spôsob investovania peňazí sporiteľov penzijnými fondmi striktne vymedzuje zákon. Nad fondmi a ich správcovskými spoločnosťami budú dohliadať štátny Úrad pre finančný trh a tzv. depozitár, teda komerčná banka fyzicky spravujúca účet správcovskej spoločnosti.
Štátny a súkromný dôchodok
Dôchodkové úspory a výnosy z nich zďaleka nebudú jediným zdrojom na výpočet dôchodku. Do súčasného priebežného dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne bude totiž ďalej prúdiť polovica z dnešných odvodov. Tá doplní nasporený dôchodok o ďalšie tisíce. Výsledná penzia bude teda kombináciou štátneho a súkromného dôchodku.
Na odchod do penzie už nebude dôležitý zákonom stanovený vek, ale súčet dôchodkov, na ktorý si sporiteľ ušetril v správcovskej spoločnosti a ktorý mu na základe odvodov vypočíta Sociálna poisťovňa. Ak bude tento súčet dosahovať najmenej jeden a pol násobok aktuálneho životného minima, bude sa môcť sporiteľ rozhodnúť pre odchod do dôchodku.
Míňanie dôchodkových úspor
Sporenie si na penziu je len prvým krokom na jej získanie. Po rozhodnutí sa na odchod do dôchodku si bude musieť každý sporiteľ nájsť životnú poisťovňu, v ktorej si za svoje súkromné úspory zakúpi doživotne vyplácanú rentu. Na tento nákup nebude musieť minúť všetky svoje dôchodkové úspory, ale najmenej toľko, aby mu v kombinácii so štátnou penziou stačili na minimálny dôchodok vo výške jeden a pol násobku životného minima. Zo zvyškom peňazí bude môcť robiť čokoľvek, napríklad cestovať alebo ich ďalej investovať.