BRATISLAVA - Kresťanskodemokratické hnutie chce zabrzdiť zavádzanie eura na Slovensku dovtedy, kým štáty starej európskej pätnástky nezrušia obmedzenia pohybu pracovných síl. Podpredseda KDH Július Brocka však vysvetľuje, že toto stanovisko netreba chápať tak, že by sme sa mali snažiť Európu svojím postojom vytrestať. "Spájame tieto dve otázky, aby bolo zrozumiteľné, že za nimi vidíme dva aspekty jedného problému, ktorým je európska integrácia," povedal.
Ministerstvu financií sa iniciatíva KDH nepozdáva. "Nepáči sa nám, že jednu vec podmieňujú druhou, keď obe sú našimi prioritami. Snažíme sa o to, aby sme euro zaviedli čo najskôr a zároveň, aby sa čo najskôr zrušili pracovné obmedzenia," povedal poradca ministra Peter Papanek.
Analytici považujú takúto diskusiu za užitočnú, ako však upozorňuje Ján Tóth z ING Bank "mala sa otvoriť pred niekoľkými mesiacmi, teraz je už oficiálna stratégia vlády daná." Vláda si spolu s Národnou bankou Slovenska dala za cieľ zaviesť euro k 1. januáru 2009. "Uvedomujeme si, že náš názor je menšinový a vláda už prijala stratégiu zavádzania euromeny. Keď sa bude na vláde dávať politický mandát ministrovi financií na rokovanie o vstupe do ERM II, partneri nás poľahky prehlasujú. Chceme však na túto tému diskutovať," dodal Brocka. Režim výmenných kurzov ERM II je akousi čakárňou na euro. Národná mena musí v tejto fáze aspoň dva roky kolísať v určenom pásme okolo vopred daného kurzu.
"Platí, že čím je ekonomika flexibilnejšia, tým sa dokáže lepšie vyrovnávať s neexistenciou vlastnej menovej politiky. Počas zotrvávania kurzu v režime ERM II bude môcť centrálna banka stále reagovať na vývoj ekonomiky. Zrušenie obmedzení trhu práce by prinieslo najväčšiu kvalitatívnu zmenu, keby k nemu došlo v čase prechodu na euro, teda v roku 2009. Platnosť obmedzení na trhu práce aj po roku 2009 by mohli skomplikovať schopnosť slovenskej ekonomiky pružne reagovať na prípadné šoky v domácej ekonomike," tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Róbert Prega z Tatra banky pripomína tiež, že rok 2006, kedy by sme mali vstúpiť do ERM II, bude rok volieb a vstup do eurozóny už bude riadiť nová vláda a v novom zložení bude aj banková rada NBS. (ij)