základu všetci, ktorí si ukladajú peniaze do životného poistenia, účelového sporenia v banke alebo v poisťovni. Odpočítateľnou položkou budú aj vklady do podielových fondov a v doplnkovom dôchodkovom sporení. Vyplýva to zo zákona, ktorý v stredu schválil parlament.
Podmienkou je, aby sporenie trvalo minimálne 10 rokov a nasporené peniaze neboli vyplatené pred dovŕšením 55. roku sporiteľa. Ak budúci dôchodca poruší ktorúkoľvek z podmienok, musí odviesť daň zo zaplatených príspevkov oslobodených od dane do troch rokov.
Zrovnoprávnenie podielových fondov do tretieho dôchodkového piliera privítala slovenská asociácia správcovských spoločností. Podľa jej riaditeľa Ľubora Kyselého podielové fondy sú jedným z najvhodnejších produktov, hlavne z pohľadu ich širokých možností investovania.
Jiří Rusnok, riaditeľ dôchodkového poistenia ING ČR a SR, ktorá na Slovensku v tomto roku založila dôchodkovú poisťovňu, ale upozornil, že poslanci takýmto spôsobom priznali daňové výhody akémukoľvek sporivému produktu a stráca sa účel tretieho piliera, teda zabezpečenie sa na dôchodkový vek. "Ľudia prídu, vyberú si peniaze, kúpia deťom auto alebo chladničku, a tým sa to skončí. Úplne nezmyselne sa daňovo dotujú spotrebiteľské záležitosti namiesto toho, aby bola podporená len spoločenská priorita, v tomto prípade úspory na starobu," povedal Rusnok.
Nesúhlas so schválenou verziou legislatívy pritom vyjadruje aj ministerstvo práce, ktoré takisto považuje možnosť okamžitého čerpania peňazí za nesprávnu. Podľa hovorcu rezortu Martina Danka obsahoval pôvodný návrh ministerstva aj v prípade ostatných inštitúcií než sú dôchodkové spoločnosti minimálne 5-ročnú povinnú anuitu, pozmeňujúcim návrhom poslancov však toto ustanovenie zo zákona vypadlo. "Budeme sa však usilovať o to, aby sa podmienky dôchodkových správcovských spoločností a ostatných poskytovateľov sporivých produktov na trhu rovnoprávnili, a aby aj pre nich platila povinnosť vyplácať peniaze najmenej počas piatich rokov," avizoval Danko.
(adp, sita)