BRATISLAVA, ŠTRASBURG - Slovenských europoslancov rozhodnutie budúceho šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorý stiahol návrh na hlasovanie o dôvere pre svoj tím, nezaskočilo. Hrozilo totiž, že frakcia socialistov, liberálov a zelených by hlasovala proti a komisia by nezískala dostatočnú podporu. Výhrady boli najmä voči talianskemu kandidátovi na komisára Buttiglionemu, ktorý čelil najväčšej kritike.
Europoslankyňa za KDH Anna Záborská povedala, že jej dianie v europarlamente pripomína psychologický nátlak na Barrosa, talianskeho premiéra Berlusconiho a komisára Buttiglioneho, kto to dlhšie vydrží. "Myslím, že najdlhšie to vydržala socialistická, liberálna a zelená frakcia. Podarilo sa im to, čo chceli," povedala.
Mala nepríjemný pocit, keď Barroso prednášal svoj návrh odložiť hlasovania a tlieskali práve spomínané tri politické skupiny. Myslí si, že si jasne uvedomovali svoje víťazstvo.
Europoslankyňa Smeru Monika Beňová, ktorá patrí práve do skupiny socialistov, považuje Barrosovo rozhodnutie za dôsledok ich jednoznačného postoja. "Usúdil, že by šiel do obrovského rizika," povedala Beňová.
Europoslanec za SDKÚ Milan Gaľa, ktorý je členom konzervatívnej frakcie, si nemyslí, že jediná zmena v komisii sa bude týkať iba Buttiglioneho. "Bolo by to považované za obeť, čo by pravica ťažko niesla. Určite sa to bude vyvažovať," hovorí. Vymeniť by sa teda mal i niektorý z komisárov, ktorý má socialistický pôvod.
Gaľa povedal, že odloženie hlasovania sa v Štrasburgu interpretuje ako súčasť parlamentarizácie únie. "Viacerí poslanci usudzujú, že Barrosov ústup znamená, že Európsky parlament naberá na kurze."
Europoslankyňa za HZDS Irena Belohorská povedala, že "pán Barroso má spočítané, že mu táto komisia neprejde". Na otázku, aký postoj by zaujali poslanci za HZDS, odpovedala: "Vyjednávali sme aj my, pretože ani tam neboli dodržané niektoré pravidlá hry, tak by sme asi boli zdržali."
(sp)