ŠTRASBURG, BRATISLAVA - Európsky parlament včera demonštroval svoju silu spôsobom, ktorý nemá v dejinách Európskej únie obdobu. Budúci šéf Európskej komisie José Barroso stiahol svoj návrh na hlasovanie o dôvere, keď zistil, že väčšina europoslancov komisiu neschváli.
"Potrebujem viac času," povedal Barroso za búrlivého potlesku europoslancov. Prakticky všetky významné poslanecké kluby tvrdia, že únia je teraz demokratickejšia a jej jediný priamo volený orgán je silnejší. Myslí si to aj sám Barroso. "Tento parlament zvolený ľuďmi vo všetkých členských krajinách hrá kľúčovú úlohu v správe Európy."
Slovenská europoslankyňa Anna Záborská z KDH hovorí naopak o "nebezpečnom precedense". Myslí si, že v prípade talianskeho komisára Rocca Buttiglioneho, ktorý pobúril najmä liberálnych a ľavicových europoslancov svojimi výrokmi o homosexualite ako hriechu, bola porušená jedna z najzákladnejších európskych slobôd - sloboda prejavu. Buttiglione mal byť komisárom pre spravodlivosť, vnútro a bezpečnosť.
Eurokomisár Ján Figeľ označil Barrosovo rozhodnutie za "jediné a správne". Figeľ zatiaľ ostáva členom komisie Romana Prodiho a predpokladá, že v novej komisii bude podľa pôvodného návrhu zastávať školstvo, kultúru a mnohojazyčnosť.
Včerajšie udalosti dal do pohybu taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý požiadal kontroverzného komisára Buttiglioneho, aby odstúpil. Podľa talianskeho denníka La Repubblica však Buttiglione to odmietol s tým, že "všetko je v rukách Božích".
Keď bolo jasné, že nová komisia dôveru parlamentu nedostane, Barroso sa stiahol a sľúbil, že zostaví nový tím, ktorý získa výraznú podporu. Šéf diplomacie Eduard Kukan to označil za zlú správu. "Myslím si, že bolo potrebné pripraviť Európsku komisiu tak, aby Európsky parlament dnes rozhodol."
Čo bude ďalej? V úrade ostáva komisia Romana Prodiho. Barroso bude rokovať so šéfmi štátov a vlád. Už zajtra sa stretnú premiéri v Ríme, summit je 4. - 5. novembra. Zrejme navštívi aj členské krajiny. Členské štáty navrhnú svojich komisárov, predpokladá sa, väčšinou tých istých. Barroso bude asi trvať na istých zmenách. Barroso navrhne nový tím a oznámi jeho zloženie. Prípadní noví komisári alebo tí, ktorých rezorty sa zmenia, podstúpia vypočutie v Európskom parlamente. Potom môže Barrosova komisia opäť žiadať o dôveru Európskeho parlamentu. Môže to byť na zasadnutí od 15. do 18. novembra, pravdepodobnejšia je však až decembrová schôdza. |
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁIGOR STUPŇAN