Praha 26. októbra (TASR) Desať rokov existencie samostatného študijného odboru slovakistiky v Českej republike si dnes v Prahe pripomenuli účastníci celodennej odbornej konferencie. Záštitu nad podujatím v Slovenskom inštitúte v Prahe prevzali minister kultúry Rudolf Chmel, slovenský veľvyslanec v ČR Ladislav Ballek a rektor Univerzity Karlovej Ivan Wilhelm.
Momentálne slovakistika ako odbor, ako samostatný študijný odbor, existuje na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe organizačne patrí pod Ústav slavistických a východoeurópskych štúdií, a potom na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, uviedla pre TASR spoluorganizátorka konferencie Mira Nábělková z renomovanej pražskej univerzity.
Za desať rokov slovakistiku v ČR absolvovalo iba asi 30 študentov. Záujem o tento odbor rastie a v tomto roku je v prvých ročníkoch v Prahe a v Brne až 21 slovakistov. O štúdium slovakistiky v ČR prejavujú záujem Česi bez slovenských koreňov, ale aj deti zo zmiešaných rodín.
Slovakisti z Prahy, Brna, Bratislavy, Prešova, Budapešti a Viedne, predstavitelia vysokých škôl aj akadémií vied ČR a SR, v Prahe hodnotili rôzne aspekty a úskalia rozvoja mladého odboru.
Podľa jedného z účastníkov konferencie, Kamila Kopeckého z Katedry českého jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, o vyučovanie slovenčiny na českých školách nie je záujem, pretože prevažuje názor, že potrebnejšie sú západoeurópske cudzie jazyky. Slovenčina a slovenské reálie ale majú miesto aj v rámci češtiny. Kopecký a jeho spolupracovníci sa rozhodli učiteľom pomôcť a vydali vyučovaciu pomôcku - CD s hudobnými úryvkami a textami a zriadili aj špecializovanú internetovú stránku www.slovenstina.net.
Príspevky a referáty z konferencie venovanej 10. výročiu slovakistiky v Česku budú na budúci rok vydané v samostatnom zborníku Slavica Pragensia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ko