"Nechápem, prečo by ma vojaci mali vyhadzovať z môjho domu, od mojich priateľov a nútiť ma začínať nový život," pýta sa dievča, ktoré pred štyrmi rokmi prežilo atentát na autobus v Gaze. Jej dvaja súrodenci také šťastie nemali. Pochovali ich pri osade, ktorú o rok zlikvidujú.
Techila vystupuje v klipe, ktorý nakrútili osadnícke skupiny protestujúce proti odchodu z Gazy. Celou kampaňou sa nesie slogan "Zomreli zbytočne?" a vystupujú v nich obete atentátov a ich príbuzní.
Podľa denníka Jerusalem Post sú klipy srdcervúce a vytvárajú na poslancov silný emocionálny tlak.
Osadníci však protestujú aj inak. Včera zatvorili školy a regionálne úrady v Gaze aj na západnom brehu. Pochodovali do Jeruzalema, modlili sa pri Múre nárekov a Šaronovi nadávali do zradcov.
Ten sa paradoxne stal hrdinom ľavicových a mierových hnutí. Treba dodať, že hrdinom proti ich vôli. "Šaron sa teraz môže podpísať pod každé slovo v mojich knihách, ale nie som z toho šťastný. Moje názory víťazia, ale za akú cenu?" cituje denníka Haarec Arieha Eliava - popredného predstaviteľa mierové hnutia.
Izraelská ľavica priznáva, že všetky hlavné izraelské ústupy zrealizovali pravičiari: Menachem Begin zo Sinaja, Benjamin Netanjahu z nábožensky veľmi citlivého Hebronu a o pláne na odchod z Gazy diskutovali už v roku 1992 za vlády Jicchaka Šamira. Ten ho vtedy odmietol, teraz s ním vyrukoval Šaron. (mik)
Hlavné fakty4 Evakuácia by sa mala začať začiatkom budúceho roku a skončiť na jeho konci
* V pásme Gazy je 21 židovských osád s asi 8000 osadníkmi a 1,2 milióna Palestínčanov
* Osady zaberajú asi 20 percent územia pásma
* Vláda plán schválila 6. júna tohto roka
* Stiahnutie sa má uskutočniť v štyroch etapách - o každej bude hlasovať kabinet
* Podľa plánu majú byť domy a synagógy zbúrané, školy a továrne zostanú
* Izrael si aj po tom ponechá kontrolu nad pozemnými i morskými príchodmi do pásma Gazy, aj vzdušného priestoru