Špeciálne cvičený pes hľadá v parlamente výbušniny na mieste, kde sedí premiér Ariel Šaron. FOTO - REUTERS
JERUZALEM - Mimoriadne bezpečnostné opatrenia sprevádzali začiatok debaty o pláne izraelského premiéra Ariela Šarona na zrušenie osád v pásme Gazy v Knessete. Poslancov izraelského parlamentu sprevádzali na miesto rokovania policajné eskorty, prísne stráženú budovu prehľadali psy, ktoré hľadali výbušniny. Obmedzili aj počet návštevníkov v rokovacej miestnosti. V súvislosti s hlasovaním o pláne na opustenie Gazy sa totiž objavilo niekoľko vyhrážok a hovorilo sa aj o tom, že v nebezpečenstve je premiér Šaron.
Očakáva sa, že jeho plán, o ktorom sa bude hlasovať dnes večer, prejde s podporou opozície. Každé konkrétne rozhodnutie o zrušení osád však ešte bude musieť schváliť vláda. Šaron, doteraz zástanca osadníckeho hnutia, včera povedal, že chápe pocity ľudí, ktorých vláda posielala do Gazy a teraz chce, aby odišli. Podľa neho je odchod z Gazy nevyhnutný a Izrael len posilní. Zopakoval aj to, že na palestínskej strane nemá partnera, s ktorým by rokoval o mieri, a tak ho musí zabezpečiť sám.
Premiérov prejav prerušovali výkrikmi poslanci náboženských strán. Jedného z nich musela vyviesť poriadková služba parlamentu, pretože Šaron nemohol pokračovať v reči. Niekoľkých vyviedli aj počas prejavu šéfa opozície Šimona Peresa.
Hoci plán podľa všetkého prejde, Šarona zrejme čaká odchod časti koaličných partnerov z vlády. Ak sa mu potom nepodarí zabezpečiť si väčšinu v parlamente, hrozia židovskému štátu predčasné voľby.
V Gaze sa zatiaľ zintenzívňujú operácie armády zamerané na likvidáciu miestnej teroristickej siete. Pri včerajších akciách zomrelo v utečeneckom tábore Chán Júnis najmenej 14 ľudí. Podľa armády jedenásti boli militanti, medzi mŕtvymi a zranenými však boli aj deti. ( mik)