Ide o mimoriadne silné výbušniny označované ako HMX (známy ako oktogén) a RDX (známy ako hexogén). Menej ako kilogram takejto výbušniny môže zlikvidovať dopravné lietadlo, či zdemolovať výškovú budovu. HMX a RDX - jedna zo základných ingrediencií plastických trhavín sa používajú na výrobu konvenčných bômb, ale sú aj komponentom jadrových zbraní. Informáciu denníka The New York Times už potvrdila iracká vláda i Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
Výbušniny, na ktorých prevoz treba 40 kamiónov, zmizli údajne v čase, keď padal režim Saddáma Husajna. Americkí vojaci síce na základni boli, ale potom ju už nestrážili. Jeden z najstráženejších objektov Saddámovho režimu teraz tvorí niekoľko zbombardovaných bunkrov.
K zodpovednosti za zmiznutie výbušnín sa nechce nikto prihlásiť. Zbrojní inšpektori, ktorí základňu kontrolovali, z Iraku odišli pred vojnou a iracká vláda tvrdí, že až do prevzatia vlády od Američanov v lete tohto roka nemala na objekt žiadny dosah. Američania priznávajú, že objekt asi dostatočne nestrážili. V predvojnových materiáloch CIA bol označený za "stredne významný". Podľa New York Times v Iraku nestrážili ani mnohé objekty s vyššou dôležitosťou.
Možnosť, že výbušniny sa dostali do nesprávnych rúk, je vysoko pravdepodobná. To, že by ich niekto použil na odpálenie jadrovej bomby, je skôr nereálne, ale tragické následky môže mať ich využitie pri "klasických" teroristických operáciách.
Výbušniny tohto typu použili pri atentáte na lietadlo Pan Am v roku 1988 nad Lockerbie, pri útoku na obytný komplex v Rijáde v roku 2003 či na činžiak v Moskve pred piatimi rokmi.
Irak ich pravdepodobne kúpil vo Francúzsku, Číne alebo bývalej Juhoslávii. Podľa expertov sú pomerne rozšírené vo všetkých armádach, ale obchod s nimi je limitovaný a vydávajú sa naň špeciálne licencie.
Pre teroristov bol teda nestrážený objekt a po páde Saddáma aj nekontrolované hranice najľahšou cestou, ako sa k výbušninám dostať. Podľa agentúry AP zrejme už putujú po Blízkom východe. V minulých mesiacoch sa objavili napríklad na palestínskych územiach, keď sa militantom podarilo s ich pomocou zlikvidovať dovtedy prakticky nedobytné izraelské tanky.
Najväčšie nebezpečenstvo však predstavujú pre Irak. Januárové voľby sú čoraz bližšie a predstava, že niekto si pomaly rozoberá 380 ton výbušnín, je hrozivá.
JANA MIKUŠOVÁ