Moniku Leškovú v aute čakalo najmilšie prekvapenie. Jej tri dcérky, ktoré od pôrodu poriadne nevidela. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Monika Lešková, ktorá v máji porodila trojčatá a strávila v regulovanom spánku 103 dní, v objatí manžela Štefana včera opustila Fakultnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach. "Teraz sa cítim sa celkom dobre. Nepamätám sa, čo všetko sa udialo. Po pôrode som videla len Aničku, Dorotku a Barborku až neskôr. Veľmi sa teším na svoje tri dievčatká. Však sme na ne čakali jedenásť rokov," usmieva sa 33-ročná žena.
Manželia Leškovci roky márne čakali na prírastok do rodiny. Nakoniec sa rozhodli pre umelé oplodnenie. Po pôrode zdravých trojčiat, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, sa začal stav rodičky komplikovať.
"Prijala som pani Leškovú 22. mája s kardiálnym zlyhaním. Podali sme jej lieky, ktoré sa v našej republike podávajú výnimočne. Vďaka nim sa nám ju podarilo stabilizovať. Potom sa jej stav začal komplikovať zlyhávaním ďalších životne dôležitých orgánov. Okrem mozgu mala postihnuté všetky vitálne orgány," hovorí ošetrujúca lekárka Tünde Cestická z anestéziologicko-resuscitačného oddelenia. Podľa lekárov ide o mimoriadny prípad. Len 40 podobných ochorení na celom svete bolo doteraz popísaných, málo z pacientov prežilo. Ochorenie spôsobil podľa lekárov pravdepodobne únik malého množstva plodovej vody do krvného obehu.
Medzi lekárkou a pacientkou v priebehu liečby vznikol veľmi blízky vzťah. "Som šťastná, že Monika je šťastná. Že od nás odchádza usmiata, na vlastných nohách. Je pre mňa na celý život príkladom, že sa netreba podvoliť osudu," hovorí cez slzy ošetrujúca lekárka.
Lekári čakajú, čo urobí poisťovňa
Pri liečbe Moniky Leškovej použili lekári na Slovensku priekopnícku metódu. "U pacientky vznikla závažná komplikácia v rámci multiorgánového zlyhania, takzvaný brušný pretlakový syndróm, ktorý mohol spôsobiť jej smrť . Po operačnom zákroku došlo k zníženiu tlaku v brušnej dutine. Museli sme použiť takzvané umelohmotné krytie brušnej dutiny. V priebehu jedného a pol mesiaca sme dutinu postupne uzatvárali originálnou metódou, takzvaným riadeným podtlakovým krycím systémom," vysvetlil zástupca prednosti Kliniky úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura Teodos Molčányi.
Ako štandardnú metódu ju v Európe prijali pred rokom. Aj keď nebola zatiaľ certifikovaná na Slovensku, má certifikát Európskej únie. "Myslím si, že sme ju napriek tomu mali právo použiť ako život zachraňujúci výkon," zdôraznil Molčányi.
Monika Lešková absolvovala viacero operačných zákrokov, liečba stála 4,5 milióna korún. "Požiadali sme poisťovňu, aby celú liečbu preplatila. Išlo o mimoriadnu situáciu zachraňujúcu život matky troch novorodeniat. Každá poisťovňa má na tieto situácie vyhradené fondy. Boli u nás z poisťovne na kontrole. Konštatovali, že liečba zodpovedala stavu a potrebám pacientky. Zatiaľ nevieme, koľko z nákladov preplatí," povedal námestník riaditeľa nemocnice Richard Raši. Lekári očakávajú, že poisťovňa sa bude zrejme brániť preplateniu celej liečby. Keďže do prípadu je zainteresované aj ministerstvo zdravotníctva, dúfajú, že sa zachová korektne. (sen)