Obchodníci z Wall Street majú z okien burzy výhľad na sochu prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Pozorovatelia za najpravdepodobnejšie považujú to, že navzdory výhradám podporí väčšina finančníkov Busha. Pôjde im totiž hlavne o vlastné záujmy, teda o čo najnižšie zdanenie ich vysokých príjmov, i keď vedia, že dlhodobo by možno Amerike prospelo niečo z toho, čo ponúka Kerry. FOTO - ČTK/AP
Keby amerického prezidenta mali voliť finančníci z burzy na Wall Street, bol by ním opäť George Bush. Popularita jeho konkurenta Johna Kerryho je však na tom lepšie, ako bola na jar, keď si svojimi výrokmi o ekonomike sprotivil množstvo ľudí.
Wall Street je tradične naklonená republikánskym kandidátom, takže nikoho neprekvapili výsledky jedného prieskumu, podľa ktorých je medzi prvými desiatimi finančnými darcami Busha sedem maklérskych firiem, kdežto v prípade Kerryho len tri.
Finančníci majú jasno v tom, že Spojené štáty musia neodkladne riešiť rekordne vysoký rozpočtový deficit a pripraviť zmeny v penzijnom systéme a systéme zdravotnej starostlivosti.
Na začiatku roku bol postoj Wall Street jednoznačný. Kerryho chcel voliť málokto a väčšina finančníkov naopak nad jeho výrokmi o ekonomike len krútila hlavou. Kerry spočiatku tvrdil, že by chcel zrušiť väčšinu daňových úľav, ktoré zaviedol Bush, a vrátiť i vyššiu daň pre ľudí, ktorí zarábajú viac než 200-tisíc dolárov ročne.
Tým finančníkom šliapol na povestné "kurie oko", lebo mnoho z nich patrí medzi milionárov.
Za posledné štyri roky, čo je George Bush pri kormidle, sa zásadne zmenil i trh práce. Objavil sa fenomén "outsourcing", čo je voľne povedané zadávanie práce iným firmám, ktoré ju dokážu spraviť lacnejšie. V prípade Ameriky to takmer vždy znamená presun pracovných miest do cudziny, hlavne do Ázie.
Názory Kerryho a Busha na tento jav sa zásadne líšia. Outsourcing existuje dlho, až v posledných rokoch nabral na intenzite. Kerry súčasne prezidentovi dlho vyčítal, že jeho vinou z USA uteká množstvo firiem a zanechávajú za sebou armádu nezamestnaných.
S touto rétorikou prestal zhruba v polovici roku, keď mu jeho poradca Robert Rubin naznačil, že by mal o tejto praxi amerických korporácií radšej mlčať. Podnik jeho manželky, kečupový obor Heinz, je totiž v USA jednou z najväčších korporácií, ktorá outsourcing využíva najviac.
Viac ako voľby teraz bude pre Ameriku dôležité, ako sa vyrovná s vysokým rozpočtovým deficitom. Tak Bush, ako Kerry sú zajedno v tom, že deficit treba znížiť. Líšia sa v názore, ako to dosiahnuť. Kým Bush presadzuje rast ekonomiky a vyššiu kontrolu výdavkov, Kerry dáva prednosť zvýšeniu daní. A tomu už Wall Street tak netlieska.
(čtk, r)