"Náš festival vznikol z túžby pristupovať k dokumentárnemu filmu s rešpektom ako k svojbytnej súčasti kinematografie. Fascinujú nás autorské filmy, diela, ktoré neredukujú dokumenty na televízny produkt. Zámerom festivalu je objavovanie - objavovanie filmov, objavovanie ich možností i objavovanie vlastnej tvorivosti," hovorí riaditeľ festivalu Marek Hovorka.
V Jihlave súťažia dokumentaristi vo dvoch sekciách. V sekcii Česká radosť sú zaradené najnovšie dokumenty z Česka, svoje filmy v nej majú predstavitelia klasickej dokumentaristickej školy i mladí filmári. Sekcia Medzi moriami vznikla pôvodne (pred tromi rokmi) ako nesúťažná prehliadka, minulý rok v nej bola prvýkrát udelená cena - ex aequo ju získal slovenský režisér Peter Kerekes za film 66 sezón.
V sekcii sa stretávajú filmy, ktoré vznikli v regióne medzi Baltským a Jadranským morom, teda na Slovensku, v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a Slovinsku. Festivalový štáb tento rok do tejto súťaže zaradil aj film slovenského režiséra Milana Baloga 1.35 a medzinárodný projekt Hranice - jeden z jeho piatich filmov nakrútil Peter Kerekes.
V Jihlave je miesto aj na odborné workshopy a semináre. K profesionálnej časti festivalu patrí aj novo otvorený trh dokumentárnych filmov East Silver. V katalógu i vo videotéke je sústredená aktuálna tvorba v strednej a východnej Európe (aj tie filmy, ktoré sa na festivale premietať nebudú), prístup k nej majú všetci hostia festivalu, novinári i filmoví profesionáli.
Šancou pre východoeurópskych filmárov a producentov predať svoje nápady "na Západ" je Burza námetov. Do Jihlavy totiž prichádzajú producenti a televízni dramaturgovia zo západnej Európy a kupujú, respektíve finančne podporujú najlepšie východoeurópske projekty.
Tradičnou je v Jihlave sekcia retrospektívnych profilov Priesvitné bytosti. Tento rok v nej bude zviditeľnená tvorba dánskeho filmového veterána Jorgena Letha, básnika a filmára, ktorý bol v šesťdesiatych rokoch popredným hlasom dánskeho poetického modernizmu a kľúčovou postavou experimentálneho dokumentárneho filmu.
Očakávaným je zajtrajší koncert newyorského postomoderného hudobníka Uriho Caina. Nahral 14 samostatných albumov, na prvých dvoch vzdával úctu veľkým džezovým pianistom, na treťom pracoval s hudbou Gustava Mahlera. Neskôr reinterpretoval i hudbu Richarda Wagnera a Ludwiga van Beethovena. V Jihlave vystúpi so svojím mahlerovským programom Dark Flame.
(kk)