angažovanosti firiem v kenských komunitách a Rozvoj malého podnikania v skupine ohrozených žien v Srbsku.
Cieľom prvého projektu je poskytnúť odbornú pomoc kenskej mimovládnej organizácii Economic Projects Trust fond pri zvýšení povedomia miestnych podnikateľov, obyvateľov aj politikov o dôležitosti podnikateľskej etiky a o úlohe firiem pri riešení sociáno-ekonomických problémov v krajine.
Druhý projekt je zameraný na rozšírenie už existujúceho programu mikropôžičiek v Srbsku. Mikropôžičkový program pomáha začať podnikať rizikovým skupinám srbských žien. Slovenským prínosom je teraz projekt, ktorý prebieha aj na Slovensku - jeho cieľom je zavedenie monitorovacieho systému, ktorým sa bude sledovať, do akej miery zlepšil mikropôžičkový program situáciu srbských žien. Zároveň ich výrobkom a službám umožní lepší prístup na trh. Projekt je realizovaný z prostriedkov Fondu Bratislava-Belehrad.
"Situácia v Srbsku je skutočne ťažká," hovorí Daniela Olejárová z Nadácie Integra, ktorá v Belehrade pomáha slovenský projekt rozbehnúť. "Ekonomika ešte dostatočne nefunguje, problémom je politická nestabilita, zložitá legislatívna situácia a množstvo obmedzení. Nezamestnanosť je 30 percent, priemerná mzda 200 eur, v Belehrade okolo 400. Lenže mesačné nájomné jednoizbového bytu je 300 eur."
Bývanie a hľadanie práce v Belehrade nie je ľahké aj preto, že tu žije mnoho utečencov z iných končín bývalej Juhoslávie. Ženy zháňajú prácu ťažko, v jednom byte bývajú niekedy tri až štyri generácie. Väčšinu peňazí dávajú ľudia na stravu a na oblečenie.
"Myslím, že srbské ženy sú tvrdšie a asertívnejšie ako slovenské," myslí si Daniela Olejárová. "Prežili ťažké obdobie, museli sa starať o seba aj o rodiny a to v nich vybudovalo tú nezlomnosť." (gal)
Vesna je mama troch detí od 9 do 13 rokov. Do Belehradu utiekla z Kosova v čase srbsko-kosovského konfliktu. Pokúšala sa zabezpečiť obživu pre rodinu predávaním na trhu, ale celodenná práca jej priniesla iba slabý zárobok. Nikdy nemala pre deti dosť peňazí a navyše celé dni bola preč a nemohla sa o ne dostatočne postarať.
Potom sa dozvedela o tréningoch pre začínajúcich podnikateľov a rozhodla sa. Jej plán bol získať kravu - dojnicu, a v dedinke neďaleko Belehradu vyrábať a predávať syr. Absolvovala tréning - naučila sa ako pripraviť a rozpracovať podnikateľský plán, ako viesť podnik. Nadácia jej poskytla pôžičku a za získané peniaze si kúpila kravu. Dnes je schopná predať všetok syr, ktorý vyprodukuje. Spláca pôžičku a zo zvyšných peňazí dokáže s deťmi slušne vyžiť.