Kaukaz riadi krvná pomsta. Po masakre v osetskom Beslane aj po streľbe v Čerkessku sa jej boja celé rodiny aj Moskva. FOTO - REUTERS
Už viac ako týždeň sa v juhoruskej republike Karačevo-Čerkessko schyľuje k vojne klanov - politickej dráme, ktorú vyvolalo mnoho vrážd, únosov a ťažkých kriminálnych činov. Posledná vražda siedmich mladých mužov z bohatých a vplyvných miestnych rodov spôsobila skoro revolúciu.
Do mnohých kriminálnych činov boli zapletení vysokí politici, úradníci ministerstva vnútra a známi biznismeni vrátane milionára, generálneho riaditeľa závodu Kavkazcement Aliho Kaitova, zaťa prezidenta tejto severokaukazskej republiky a poslanca parlamentu. Včera ho konečne zatkli.
Škandál sa dostal na verejnosť až potom, čo príbuzní obetí začali demonštrovať, volať na námestí Čerkesska "vráťte nám našich synov" a požadovať odstúpenie vedenia republiky. Všetkých sedem mužov, ktorí zmizli v noci z 10. na 11. októbra, s najväčšou pravdepodobnosťou zavraždili. Mŕtvoly sa zatiaľ nenašli, ale v luxusnom letnom sídle zaťa prezidenta objavili krv, nábojnice a ďalšie dôkazy.
Veľkolepú rezidenciu stráži za štátne peniaze ochranka ministerstva vnútra, ktorá musela o nočnej poprave siedmich mladíkov vedieť. Pretože išlo o člena rodiny prezidenta, policajti radšej zatvorili oči. Teraz sa prehľadáva dno Stavropoľského kanála, kam mohli zhodiť autá i s telami. Podľa inej verzie mŕtvoly ešte v noci vraždy spálili v neďalekej cementárni.
Krvná pomsta
Až do chvíle, než demonštranti vyšli do ulíc, nijaké vyšetrovanie neprebiehalo. Ani o zaťovi hlavy republiky sa nehovorilo a v Moskve sa snažili celú vec zatajiť.
Keď sa príbuzní obetí nedali zastrašiť, povedal prezident Mustafa Batdyjev na tlačovej konferencii: "Moja dcéra požiadala o rozvod, vezme si späť svoje dievčenské priezvisko. Je to ťažký úder pre mňa i celú moju rodinu."
Za polapenie zaťa vypísal svokor-prezident odmenu päť miliónov rubľov. To mala byť cena za záchranu prezidentského trónu a pokus o uzmierenie znepriatelených klanov, ktoré súperia o ovládnutie ekonomiky i politiky.
Dcéru s dvoma malými synmi si vzal pod ochranu k sebe domov. Krvná pomsta, ktorú môžu teraz vyhlásiť rodiny siedmich zavraždených, ctí totiž mužskú líniu a vek nerozhoduje. Vnuci Batdyjeva sú v ohrození.
Súboj klanov
Počas vyšetrovania vychádzajú najavo ďalšie podrobnosti zo života kriminalizovanej republiky, v ktorej padlo v klanovej vojne za posledných päť rokov 200 osôb, 500 je dodnes nezvestných. S prípadom súvisí i vražda vicepremiéra Karačeva-Čerkesska Ansara Tibujeva, ktorého zastrelili dva dni pred začatím demonštrácií príbuzných.
Tibujev tiež nežil len zo svojho štátneho platu. Priatelil sa s prezidentom a vlastnil Izvestňak, závod na tažbu suroviny pre cementárne, ktorý mu údajne prinášal zisk okolo 100-tisíc dolárov mesačne.
Záujem mal aj o čerkesský Chemický závod Zachara Cachilova, najväčšiu chemičku na území Ruska. Práve o tento podnik zvádzali klany v poslednom čase tvrdý boj a chuť naň si robil aj prezidentov zať. Medzi zavraždenými boli akcionári chemičky, ktorí sa zrejme nechceli so zaťom prezidenta dohodnúť.
Kaukaz a Moskva
Škandál v Karačeve-Čerkessku je len vrcholkom ľadovca. Severný Kaukaz ovládajú Kremľom dosadené bábky, ktoré majú dovolené za lojalitu Moskve vymenovať si do ďalších funkcií svojich príbuzných a svojim klanom rozdeľovať najtučnejšie kúsky z miestnych kriminalizovaných ekonomík.
Aj rodina karačevo-čerskesského prezidenta je zapojená do veľkého biznisu vrátane Batdyjevovho syna, jeho brata a strýkov. Zatiaľ sa tešia ochrane ruského prezidenta Vladimira Putina. Rovnako ako podobne skorumpované, avšak Kremľu verné režimy v Dagestane, Severnom Osetsku, Ingušsku, o Čečensku ani nehovoriac.
Ako napísala ruská politologička a publicistka Julia Latyninová: "Nejde o zaťa, ale o krach ruskej politiky na Kaukaze."
Kaukazania si dokážu účty medzi sebou vybavovať ručne a ponížených a slušných vládcov nemali nikdy v láske. Pred krvnou pomstou ani Kremeľ svoje bábky uchrániť nedokáže.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME