FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
akýmsi impulzom novej chuti do života. Na stretnutí dystrofikov vo Vyhniach nemohla hra chýbať.
Andrea Madúnová, predsedníčka Organizácie muskulatúrnych dystrofikov na Slovensku, hovorí, že boccia sa veľmi rýchlo stala jednou z ich najobľúbenejších činností. U dystrofikov totiž bývajú postihnuté nielen dolné, ale aj horné končatiny a rôzne svaly tela. Choroba spôsobuje postupné ubúdanie svaloviny, ochabnutie a deformácie. Najťažšou formou je Duchennova dystrofia, ktorá postihuje takmer výlučne chlapcov. Chorí často odchádzajú zo života veľmi mladí, neraz sa nedožijú dospelosti.
"Vo Vyhniach sme veľkú pozornosť venovali fyzioterapii. Tá na Slovensku stále nie je docenená. Aj keď ide o progresívne ochorenie, ktoré sa nedá liečiť, fyzioterapiou sa dá dosiahnuť veľmi veľa," povedala Andrea Madunová. Medzi chorých zavítal aj silák s obrovskými svalmi Barbarič. Ten sa už predčasom pustil do kampane v prospech ľudí so svalovou dystrofiou. Názov jeho kampane nikoho z chorých neprekvapil: "Ovládam svoje svaly v prospech ľudí so svalovou dystrofiou."
Donedávna mali chorí možnosť zahrať si iba scrable, šach či dámu. Šport boccia vniesol do ich života nový rozmer. V Považskej Bystrici pri klube Manín už vznikol aj klub, ktorý sa špecializuje na tréningy v oblasti boccie. Hra sa hrá trinástimi loptičkami z kože. Šesť modrých a šesť červených loptičiek treba čo najviac priblížiť k bielej. Možno ich hádzať rukou alebo približovať špeciálnou paličkou. Ľuďom s najťažším postihom môže pomáhať asistent tak, aby neovplyvnil priebeh hry. "Hra má obrovský psychologický aspekt. Ľudia sa navzájom stretávajú, trénujú, môžu vychutnávať víťazstvá. Je to nezaplatiteľný prínos," dodáva Andrea Madunová.