Pred 75 rokmi začal "čierny štvrtok" celosvetovú krízu

Písali sa 20. roky a Spojené štáty prežívali sladké časy. Darilo sa ekonomike, obchodu i špekulantom. Nálada bola až príliš optimistická, takže prvé príznaky končiaceho sa rozmachu nikto nebral vážne.

Ako vidno z dobovej fotografie, panika na newyorskej burze sa rýchlo preniesla do ulíc. Časom na svete nezostala jediná oblasť, kde by sa neprejavili dôsledky krízy naštarovanej presne pred 75 rokmi. FOTO - ČTK

Písali sa 20. roky a Spojené štáty prežívali sladké časy. Darilo sa ekonomike, obchodu i špekulantom. Nálada bola až príliš optimistická, takže prvé príznaky končiaceho sa rozmachu nikto nebral vážne.

Akcie boli v tom čase obľúbeným nástrojom špekulácií veľkých investorov i drobných ľudí. Ich investičný apetít postupne vyhnal ceny akcií nad ich skutočnú hodnotu, takže vznikla bublina, ktorá hrozila prasknutím. Ešte začiatkom októbra 1929 väčšina analytikov a bankárov ubezpečovala trh, že je všetko v poriadku. Varovné signály všetci ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bublina praskla

Hromadný výpredaj akcií a strmý pád ich cien spôsobil krach na newyorskej burze, ktorý odštartoval pred 75 rokmi, 24.októbra 1929, najhlbšiu svetovú hospodársku krízu. Prví investori začali v obavách pred možnými stratami predávať svoje akcie už niekoľko dní pred krachom na Wal Street. V osudný "čierny štvrtok" 24.októbra naraz celkom zmizli nákupné príkazy a mnoho investorov podľahlo panike. Každý sa chcel čo najrýchlejšie zbaviť akcií, ktoré sa z minúty na minútu stávali bezcenným kusom papiera.

Nasledujúci deň zasiahli správy o výpredaji na burze európske trhy a postarali sa o "čierny piatok". Nasledoval "čierny pondelok", "čierny utorok"... Prvý deň krízy sa predalo 13 miliónov akcií, o niekoľko dní neskôr dokonca 16 miliónov. Kurzy klesli až o 90 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Pokles cien pokračoval do roku 1932, keď cena akcií dosiahla v priemere jednu šestinu úrovne roku 1929. Hrubý domáci produkt americkej ekonomiky poklesol v rokoch 1929 až 1933 o tridsať percent. Dow Jonesov burzový index prekonal svoj rekord z obdobia hospodárskeho boomu 20. rokov až o štvrťstoročie neskôr. Ľudia v panike vo veľkom vyberali peniaze. A krachovali aj banky, tým išli ku dnu aj vkladatelia.

Následky krízy boli katastrofálne. V rokoch 1929 až 1933 vzrástla v USA nezamestnanosť z 1,6 na 12,8 milióna ľudí. Tisícky podnikateľov, ktorí si požičali na zvyšovanie produkcie, o ktorú už nikto nestál, bankrotovali. Zatvárali sa továrne a bane, ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v dôsledku nadúrody znížili o päťdesiat percent a kríza postihla aj farmárov. Veľkoobchodné ceny sa zrútili aj v ďalších sektoroch hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Dodnes behá mráz po chrbte pri pohľade na chmúrne zástupy nezamestnaných, ktorí sú na dobových fotkách. Tisícky ľudí skončili na ulici a v dôsledku krízy sa údajne zvýšil počet samovrážd.

Po kríze iný svet

Strácali všetci - robotníci, poľnohospodári, podnikatelia, profesori aj špekulanti. Optimizmus dvadsiatych rokov bol nenávratne preč. Americká vláda zaujala ku kríze neutrálny postoj a odmietala akékoľvek zásahy. Zmenu postoja znamenal až nástup prezidenta Franklina Roosevelta a jeho program New Deal (Nový údel), ktorý počítal okrem iného so zamestnaním viac ako dvoch miliónov osôb vo verejných programoch. Ďalším krokom americkej vlády bolo oddelenie súkromného a investičného bankovníctva v rámci Glass-Steagallovho zákona, ktorý bol zrušený až v roku 1999. Súčasne bolo zavedené povinné poistenie vkladov alebo zákony na ochranu drobných akcionárov.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza v USA ako najväčšieho svetového veriteľa sa však rozšírila aj do Európy. Na vrchole krízy bolo v USA 16 miliónov nezamestnaných, v Nemecku viac ako šesť miliónov, vo Veľkej Británii štyri až päť miliónov. Približne milión ľudí bol podľa odhadov bez práce na vrchole krízy v Československu. V Európe expandoval nacistický režim, ktorý sa dostal k moci okrem iného práve aj v dôsledku hospodárskej krízy. (čtk, r)

Najväčšie otrasy finančných trhov

24. októbra 1929 - "Čierny štvrtok" na newyorskej burze odštartoval svetovú hospodársku krízu. O niekoľko dní neskôr sa oslabil Dow-Jonesov index (DJIA) o rekordných 13 percent. Pokles cien akcií pokračoval do roku 1932, keď ich cena dosiahla v priemere jednu šestinu úrovne roku 1929. Európa bola postihnutá podobne.

SkryťVypnúť reklamu

70. roky - Z dôvodu veľkého štátneho zadlženia museli Spojené štáty v rokoch 1971 a 1973 devalvovať dolár, čo znamenalo zrušenie konvertibility dolára za zlato a menovú nestabilitu. USA s ťažkosťami bojovali s infláciou a nezamestnanosťou. Ropná kríza v roku 1973 zasiahla ďalšie svetové ekonomiky a ohlásilo sa nové kolo hospodárskej recesie. V novembri 1974 boli ceny akcií na Wall Street na dvanásťročnom minime.

1982 - Vysoká zadlženosť časti latinskoamerických krajín viedla k ich platobnej neschopnosti. Mexiko a neskôr i Brazília a Argentína vyhlásili neschopnosť splatiť svoje medzinárodné záväzky. USA, ktorých banky boli hlavnými veriteľmi, a MMF najhoršiu krízu čiastočne zažehnali.

19. októbra 1987 - "Čierny pondelok" na newyorskej burze; DJIA sa oslabil o 508 bodov (22,3 percenta). V nasledujúcich dňoch nasledoval prepad aj na európskych burzách. Burzy vyspelých krajín zasiahol pokles až o tretinu pôvodnej hodnoty. Dôvodom boli vysoké ceny akcií, vysoká likvidita a kríze v Perzskom zálive. Americkému Federálnemu rezervnému systému sa podarilo uhasiť krízu poskytnutím krátkodobých pôžičiek. V priebehu pol druha roka boli straty vyrovnané a index v USA i Európe opäť stúpali.

SkryťVypnúť reklamu

1997 - Mohutnú vlnu pádov ázijských mien a akciových trhov odštartovalo Thajsko, keď bol 2. júla thajský baht po prudkom poklese prevedený na plávajúci kurz. Nasledoval odlev špekulatívneho kapitálu a mnoho bánk a podnikov sa dostalo do problémov, niekedy i bankrotov. Kríza zasiahla i ďalších "ázijských tigrov" (Malajziu, Filipíny, Indonéziu, Hongkong) a spochybnila hodnotenie ich ekonomík ako hospodársky zázrak. Taktiež Japonsko zažilo veľký otras, keď v novembri zbankrotovali štyri významné finančné inštitúcie.

17. augusta 1998 - Ruská vláda a centrálna banka oznámili zmenu politiky výmenného kurzu rubla, spočívajúcu vo výraznom uvoľnení kurzu rubla. Súčasťou opatrení, ktoré mali vyviesť krajinu z finančnej krízy, bolo i trojmesačné moratórium na splácanie zahraničného dlhu. V nasledujúcich týždňoch klesol kurz rubľa voči doláru z pôvodných približne 7:1 až na 20:1.

SkryťVypnúť reklamu

12. januára 1999 - Počas "čierneho utorka" na brazílskej burze prepadla inak stabilná brazílska mena real oproti doláru o viac ako osem percent na maximálne povolenú hranicu 1,32 realu za dolár. Napätie spustil stabilný brazílsky štát Minais Gerais, už 6. januára vyhlásil 90-denné moratórium na splátky svojho dlhu voči federálnej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 940
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 958
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 566
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 906
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 109
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 422
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 397
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 145
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu