Minulý týždeň vyhlásili predstavitelia pivovarníckeho zväzu, že ak sa neznížia dane, na Slovensku zostanú len veľké pivovary Heineken, Šariš a Topvar. To sa dotklo malých nezávislých pivovarov, pretože im sa na rozdiel od veľkej konkurencie darí. Rozhodli sa osamostatniť a presadzovať svoje záujmy inak. Na snímke sú ľudia z pivovarníckeho zväzu - zľava výkonný riaditeľ Roman Šusták, prezident SZVPS Štefan Karšay a viceprezident Imrich Alaxa. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenský trh výrobcov piva sa začal deliť na malých a veľkých hráčov. Dôvodom rozkolu sú rozdielne záujmy v oblasti daní. Spôsob, akým sa veľké pivovary ako Heineken alebo Topvar stavajú k daňovej politike štátu, sa nepozdáva menším firmám. Tie sa rozhodli osamostatniť, založiť si vlastnú strešnú organizáciu a spojiť sily i v oblasti obchodu.
"Po takomto prepojení by nezávislé pivovary ovládli na Slovensku podiel výroby piva až v objeme jedného milióna hektolitrov. Alternatívou je nová spoločnosť, ktorá by mohla zastrešovať náš obchod i financovanie. Samostatnosť by sme však nestratili a zachované by zostali aj naše značky," hovorí riaditeľ jedného z nezávislých pivovarov vyhnianskeho Steigera Eduard Rada. Okrem Steigera by mal byť v novom spoločenstve i bratislavský Stein, popradský Tatrab a bytčiansky Popper. Ich spoločný trhový podiel dosahuje 14 percent.
Spomenuté firmy nesúhlasia s tým, ako Slovenský zväz výrobcov piva a sladu, v ktorom dominujú veľké pivovary, hovorí o dopadoch spotrebných daní na pivovary. Minulý týždeň združenie upozornilo, že ak vláda nepresadí zníženie daní, zostanú v krajine len veľké pivovary ako Heineke, Šariš alebo Topvar. Šéf Steigeru tvrdí, že to tak nie je a nezávislé pivovary nemajú existenčné problémy. Naopak, udržujú si zisk, hoci združenie očakáva polmiliardovú stratu celého odvetvia za tento rok.
Malé pivovary majú pre svoju odluku aj oveľa praktickejší dôvod: zvýhodnenú daňovú sadzbu. "Tak ako je to bežné v EÚ, chceme dosiahnuť, aby naša sadzba bola iba polovičnou sadzbou zo sadzby pre veľké pivovary, povedal Rada. V súčasnosti platia malé pivovary 37 korún spotrebnej dane na jeden hektoliter a jeden stupeň (plato), kým veľké pivovary s výrobou nad 200-tisíc hektolitrov ročne až 50 korún. Cieľom malých pivovarov je ďalší pokles zníženej sadzby z 37 na 25 korún. Rada otvorene hovorí, že zníženie jednej sadzby je priechodnejšie ako zníženie oboch.
Iný názor na schopnosti pivovarníkov presadzovať svoje záujmy má prezident pivovarníckeho zväzu Štefan Karšay. "Nepomôže to našej spoločnej veci. Spolu máme väčšiu silu v jednaní so štátnymi orgánmi. Ale odlúčenie je ich legitímnym právom," hovorí Karšay. Menšie pivovary chcú svoje rozhodnutie o tom, či naozaj opustia združenie, oznámiť budúci týždeň, a rada hovorí, že aj pri daniach ich bude zaujímať už iba to, aby dosiahli zníženie svojej sadzby pre menšie pivovary s produkciou pod 200 000 hl ročne. (tasr, jj)
Trh s pivom
Heineken 47 %
Šariš (SAB) 25 %
Topvar 14 %
nezávislé pivovary 14 %
Heineken - zatváranie a prepúšťanie
BRATISLAVA - Jedným z najaktívnejších kritikov súčasnej daňovej politiky štátu je pivovar Heineken. Firma už zatvorila dva svoje pivovary v Nitre a Martine a pokračuje len s podnikmi v Hurbanove a Rimavskej Sobote. O prácu príde takmer 240 ľudí.
Nutnosť reštrukturalizácie vyvolal podľa vedenia Heinekenu tlak trhu na nízke ceny, rastúce výrobné náklady a zvýšenie nepriameho daňového zaťaženia pivovarníkov. Od augusta minulého roka do konca júna sa na Slovensku predalo o 150 miliónov fliaš piva menej, na čom sa Heineken podieľal 42 percentami. "Presun výroby z Nitry predstavuje pre spoločnosť úsporu nákladov, ktoré sa dajú efektívnejšie využiť na rozvoj dvoch ďalších pivovarov," myslí si Švec.
Hovorca Heineken Slovensko Peter Švec však zdôrazňuje, že dva pivovary v Hurbanove a Rimavskej Sobote chce firma udržať dlhodobo a zmenu tohto postoja by mohlo priniesť iba to, keby opäť nastala vážna zmena napríklad v daňovej politike štátu. "Dva pivovary sú pre nás za terajších podmienok optimálne a budeme ich rozvíjať," hovorí Švec. (bej, tasr, sita)
Popper - úspech napriek daniam
BYTČA - Pivovaru Popper v Bytči nehrozí zatváranie výroby a ani finančné problémy napriek súčasnej výške daní. Naopak, konateľ spoločnosti Ivan Fraňo hovorí, že bytčiansky pivovar skončí aj tohtoročné hospodárenie v čiernych číslach a nemá žiadne nesplatené záväzky voči štátu.
Na margo medializovaných informácií Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, podľa ktorých vysoká spotrebná daň čoskoro spôsobí zatvorenie malých pivovarov, Fraňo uviedol, že hoci obrat, výroba aj odbyt Pivovaru Popper klesli oproti vlaňajšku o 8 až 10 percent, naďalej si udržiava dlhodobý 2- až 2,5-percentný podiel na slovenskom trhu s pivom.
Vlani pivovar vyrobil 103 000 hl piva, v tomto roku to bude 95 000 hl. Dopad približne 8-percentného poklesu výroby na hospodárenie firmy sa pivovar snaží kompenzovať znižovaním nákladov. V roku 2004 pivovar zrealizoval energetický projekt zefektívnenia parného hospodárstva, vďaka ktorému ušetrí 15 percent nákladov na tepelné hospodárstvo. V budúcom roku zrealizuje podobný projekt v oblasti chladenia piva. Rovnako ako ostatní pivovarníci aj Fraňo tvrdí, že spotrebná daň na pivo by mala byť nižšia. (tasr)