BRATISLAVA - V šachovom svete vládne chaos. Pred týždňom sa skončil jeden zápas o titul svetového šampióna a o dva a pol mesiaca príde na rad ďalší. Perspektívne by sa mal uskutočniť ešte tretí. Údajne až jeho víťaz bude skutočný vladár kráľovskej hry.
Na šachovnici je 64 políčok a 32 figúr. Majstrov sveta je menej. Situácia však už vyše desaťročie pripomína pomery v boxe, kde sú tiež šampióni niekoľkých verzií. Dohoda o zjednotení a nájdení šachového "majstra všetkých váh" ostáva na papieri.
Kasparov sa vzbúril a odtrhol
Rozkol spôsobili peniaze. Vylicitované sumy za práva organizovať zápasy o šachový primát už v osemdesiatych rokoch prekračovali milión dolárov. Z nich si Medzinárodná šachová federácia (FIDE) sťahovala 10, neskôr 20 až 25 percent na svoju rastúcu réžiu. V roku 1985 si však na trón zasadol azerbajdžanský rodák Garri Kasparov a vzbúril sa.
Keď mal jedenásť, sovietsky exšampión Michail Botvinnik o ňom vyhlásil: "Budúcnosť šachu je v rukách tohto mladíka." Titul majstra sveta získal ako vôbec najmladší - mal iba 22 rokov, o päť menej ako americký génius Robert Fischer, keď v sedemdesiatom druhom po štvrťstoročí prerušil sovietsku éru.
Kasparov bol celkom iný typ ako doma aj v šachovom svete k moci lojálny krajan Anatolij Karpov. Pustil sa do sporu s vedením FIDE a keď nepresadil svoje, založil si vlastnú organizáciu - Profesionálnu šachovú asociáciu (PCA). Stal sa aj jej prvým šampiónom. V októbri 1993 v londýnskom divadle Savoy pred súbojom s anglickým veľmajstrom Nigelom Shortom vyhlásil, že "za súpera má Krátkeho menom a krátky bude aj ich súboj". Mal pravdu, vyhral 12,5:7,5.
Federácia v mihu vychystala vlastný súboj o titul majstra sveta. V ňom Rus Anatolij Karpov zdolal Holanďana Jana Timmana a vrátil sa na trón, z ktorého ho Kasparov zosadil. Odvtedy má šach dvoch majstrov sveta.
Dvaja, to je ako ani jeden
"Keď sú dvaja majstri sveta, v skutočnosti nie je nijaký," skonštatoval pred pár dňami v rozhovore pre denník Neues Deutschland 34-ročný Viswanathan Anand, indický veľmajster žijúci v Španielsku a hrajúci nemeckú bundesligu.
Sám by sa tiež mohol pokladať za svetovú jednotku, hoci majstrom sveta FIDE bol iba relatívne krátko. Má povesť najlepšieho turnajového hráča a odborníci mu už trikrát udelili šachového Oscara, naposledy za vlaňajšok.
Podľa svetového rebríčka je jednotkou stále Garri Kasparov, už štyridsiatnik - s ratingom 2813. Ale nie výsledkami. Ani on už nie je svetovým šampiónom. Šach ovládla mlaď. V "jeho" verzii ho ešte v roku 2000 zbavil žezla o dvanásť rokov mladší krajan Vladimir Kramnik - v Londýne s ním prehral 6,5:8,5.
Kramnik potvrdil titul majstra sveta pred týždňom remízou v súboji s Maďarom Péterom Lékóm vo švajčiarskom Brissagu. Mediá však o ňom písali ako o kráľovi bez koruny. Dvojvládím je očividne rozladený. "Chaos, ktorý momentálne vládne v šachovom svete, mi nevyhovuje," povedal v rozhovore pre štvrtkové vydanie ruského denníka Sport Express.
Pražský zmier bol fikciou
Éru zmätkov mala ukončiť dohoda, ktorú znesvárené strany uzavreli v máji 2002 v pražskom hoteli Four Seasons. V novembri 2003 mal byť známy jediný, všeobecne rešpektovaný šampión. Nie je však ani rok po termíne a asi nebude ani po dvoch.
Pod dohodou figuruje aj Kramnikovov podpis. Ale ruský šampión sa ním už necíti viazaný. "V Prahe som podpísal dokument, no opačná strana nesplnila z neho ani bod. Preto sa pokladám za absolútne slobodného od akýchkoľvek záväzkov," vyhlásil. "Pražské dohovory sa stali fikciou. Vrchovatou mierou zo strany FIDE."
V slepej uličke aj s prezidentom
Federácia pred ôsmimi rokmi vystriedala šéfa: portorického veterána Florencia Campomanesa, s ktorým sa Kasparov neznášal, nahradil tridsiatnik Kirsan Iljumžinov. Mladík až podozrivo úspešný v biznise aj v politike, prezident Kalmycka, ktorý predčasom výmenou za Jeľcinovu podporu získal pre republiku v dolnom Povolží Ruskej federácie s ložiskami ropy značné právomoci.
V šachu svojimi miliónmi zariadil jediný zázrak - svoje zvolenie. Podpísal prímerie, ale poriadok nenastolil. Majster sveta FIDE 2002 Ukrajinec Ruslan Ponomariov (titul získal v osemnástich!) odmietol Iljumžinove podmienky, za akých sa mal stretnúť s Kasparovom, aby potom víťaz tohto súboja nastúpil na duel so svetovým šampiónom opačnej verzie Kramnikom o titul "skutočného majstra sveta".
Federácia musela počkať na tohtoročný šampionát. Vyhral ho málo známy Uzbek Rustam Kasymdžanov, ktorý v rankingu figuruje na 47. mieste. Iljumžinov vyhlásil, že práve on sa v januári 2005 stretne s Kasparovom. Zmluvy s hráčmi však ešte nie sú podpísané.
Odkázaní na niečie rozmary
"Ananda odstavili, Ponomariova úplne vyhodili, na majstrovstvách FIDE nehrala väčšina špičkových šachistov. Je zjavné, že federácia sa ocitla na slepej koľaji," sumarizuje Kramnik v Sport Expresse.
Posledné majstrovstvá hostili Kaddáfiovci v Líbyi, duel Kasparov - Kasymdžanov organizujú Maktúmovci v Dubaji. Kramnik si myslí, že šach by sa mal orientovať na klasických európskych sponzorov.
Tvrdí, že k myšlienke zjednotenia sa stavia pozitívne. Zároveň však dodáva: "Chcem robiť s ľuďmi, ktorí majú dôveru a disponujú všestranným videním situácie. Nie sme odkázaní závisieť od rozmarov nejakého človeka, hoci aj dobrého."
Z Kramnikových slov je zrejmé, že svet šachu sa ešte načaká, kým bude mať jedného, všeobecne uznávaného svetového šampióna.
Dlháňovi dodala energiu tajomná Parížanka
Vladimir Kramnik má s Kasparovom spoločnú školu: Botvinnikovu šachovú akadémiu. Keď mal jedenásť, dal ho exmajstrovi sveta listom do pozornosti jeho otec. Vybavil zaňho aj zmenu priezviska, ale to ešte pred jeho narodením. Kramnik senior, povolaním sochár, sa pôvodne volal Sokolov, no dal si zmeniť meno po svojej mame Poľke. V tomto smere tiež existuje analógia s Kasparovom. Ten sa v azerbajdžanskom Baku narodil ako Gari Vejnštejn, poruštený variant pôvodného priezviska arménskej matky dostal až ako sedemročný po otcovej tragickej smrti.
Rozdiel medzi nimi je vo veku (dvanásťročný) a v telesnej výške. Kramnikovi chýbajú do dvoch metrov iba dva centimetre, takže postavou by sa hodil skôr na basketbal či volejbal. Ale, ako postrehol geniálny Bobby Fischer, "každý Rus má tri lásky - básne, vodku a šach".
Keď sa v dvetisícom roku začal Kramnik chystať na duel s Kasparovom o titul majstra sveta, vážil takmer sto kíl. Prvých desať zhodil už počas prípravy so sekundantmi v Španielsku. Tvrdí, že to ešte nebol dôsledok nervov, ale každodennej relaxácie v štyridsaťstupňovej horúčave na tenisovom dvorci. Ďalších desať stratil v Londýne za šachovnicou.
V súboji s Maďarom Lékóm vraj zďaleka nezaznamenal taký váhový úbytok. Možno aj preto, že na predzápasové sústredenie do Monaka vzal aj kuchára.
Duel to však nebol o nič ľahší, skôr naopak. Kramnik prehrával už o dva body. "Doháňať stratu s Kasparovom či Anandom by bolo ľahšie - Lékó bol takmer neprebiteľný," tvrdí 29-ročný Rus. Na súperovu adresu súka kompliment za komplimentom: "nedalo sa odhadnúť, čo zahrá nabudúce," "prekvapilo ma, ako skvele sa pripravil", "v každom otvorení a variante vyšiel s novinkou".
Do Brissaga pri jazere Lago Maggiore ho prišli povzbudziť viacerí známi. Na poslednú chvíľu aj akási krásna Parížanka - pred poslednou partiou ho videli prechádzať sa s ňou per pazucha, ale odmietol o nej čokoľvek prezradiť.
V záverečnej partii predsa zlikvidoval stratu. A po nej dvihol ruku. Celková remíza preňho znamenala víťazstvo - obhajobu.
(mo)