Najmä o korupcii a nedokonalostiach zákona o verejnom obstarávaní sa hovorilo v piatok na seminári, ktorý pripravila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Pri diskusii na tému Verejné obstarávanie a transparentnosť prišlo aj na skúsenosti z praxe.
Pri rozprávaní Petra Mikulu z úradu kontroly ministerstva vnútra niektorí neveriacky krútili hlavou. "Riaditeľ jedného útvaru nám po piatich rokoch povedal, že už si musí pozrieť zákon o verejnom obstarávaní," hovoril Mikula. Najmenej rok podľa neho nakupoval náhradné dielce na autá bez súťaže. Dnes už nie je vo funkcii.
Jeden z útvarov ministerstva zasa nakúpil fotoblesky po 9000 korún za kus, hoci v prieskume trhu, ktorý si urobil, bola aj ponuka výhradného dodávateľa tohto typu na 3000 korún za kus. V inom prípade pre 12 kusov svietidiel kúpili 572 neónok, pričom jedno svietidlo potrebuje štyri kusy.
To, že firmy urobia pre víťazstvo v súťaži neraz hocičo, ilustroval Mikulík na príklade, keď "súťaž na dodávku tovaru do Bratislavy vyhrala firma sídliaca v Poprade, ktorá uvádzala, že je schopná dodať tovar do hodiny".
Stalo sa, že sa úmyselne menili rozmery miestnosti, len aby sa mohlo kúpiť viac materiálu. "Do inej miestnosti dvakrát tri metre napríklad nakúpili 25 balíkov lepidla," povedal Mikula.
Všetky prípady údajne postupujú ministrovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Niektoré prípady sú podľa Mikulíka v trestnoprávnom konaní. Či bol niekto za nakladanie s verejnými prostriedkami odsúdený, však povedať nevedel.
Na seminári bola aj šéfka Úradu pre verejné obstarávanie Rozália Molnárová, ktorá si so záujmom zapisovala podnety účastníkov. "Som rada, že po piatich rokoch existencie úradu sa konečne zorganizovalo takéto fórum, kde som sa mohla stretnúť s odborníkmi na danú problematiku," povedala. (rk)