Na Sídlisku Dargovských hrdinov, ktoré Košičania nazývajú Furča, malo stáť 150 nájomných bytov. Ako vidno na snímke, stojí iba torzo, a tak skoro sa to ani nezmení. FOTO - ARCHÍV SME
KOŠICE, BRATISLAVA - Košickej časti Dargovských hrdinov - Furči hrozí exekúcia, lebo nespláca takmer 70-miliónový úver, ktorý dostala zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Za tieto peniaze sa mali postaviť nájomné byty, ktoré nestoja. Prípad vyšetruje polícia.
Prvú sumu takmer 64 miliónov vyplatila mestská časť vopred stavebnej firme Kame. Išli z banky cez dve faktúry v jeden deň 21. novembra 2002. O mesiac neskôr išlo cez jednu faktúru ďalších šesť miliónov. Banka všetky peniaze previedla konateľovi firmy Kame Marošovi Merjavému. Faktúry potvrdil starosta Ladislav Lumtzer (SDKÚ).
Taký rýchly prevod peňazí je veľmi nezvyčajný. Iné mestá, ktoré tiež dostávajú úver od štátu na stavbu bytov, ich firmám posielajú podľa toho, ako postupujú stavebné práce. Napríklad Komárno čerpalo 15-miliónový úver postupne cez päť faktúr a inžinier Bódiš z mestského úradu povedal, že vyplatiť všetky peniaze vopred im ani nenapadlo.
Imrich Hurínsky z fondu rozvoja a bývania považuje za veľmi nezvyčajné aj to, že Merjavý ako konateľ firmy Kame mal na starosti aj stavebný dozor, teda že to, "čo si napísal na súpis prác, sám kontroloval aj potvrdzoval". Faktúry potvrdzoval aj starosta.
Miestni poslanci hľadali stavebný materiál v ďalšej firme, ktorá mala dodávať stavebný materiál pre Kame. V skladoch ho nenašli, hoci mestská časť zaň zaplatila. Potvrdila to zástupkyňa starostu Monika Smolková.
Starostu aj konateľa polícia obvinila a sú stíhaní na slobode. Svetlana Husárová z Generálnej prokuratúry hovorí, že peniaze išli na stavebné práce, ktoré sa nevykonali. Podľa Husárovej má ísť o podvod so škodou "asi 180 miliónov korún" a ak by súd uznal vinu, obvineným hrozí "trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov".
Prvé obvinenie je z 15. apríla 2004, ďalšie bolo vznesené v septembri.
Prípad Barca - peniaze odišli takmer naraz
Podobne sa s peniazmi od štátu narábalo aj v ďalšej košickej mestskej časti Barca. Išlo o17-miliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývanie.
Z údajov fondu vyplýva, že firme Kame išlo 17 miliónov takmer v rovnakom čase ako v prípade Furča. Na štyri faktúry ich previedli z banky v čase od 23. októbra 2002 do 10. decembra 2002. Na jednu faktúru banka vyplatila aj celý nenávratný príspevok z ministerstva výstavby 160-tisíc korún.
Starostom bol Ladislav Buľko (SDKÚ). Mechanizmus bol ten istý ako vo Furči. Aj tu ako stavebný dozor podpisoval faktúry konateľ Kame Maroš Merjavý, potvrdil ich starosta.
Imrich Hurínsky z fondu povedal, že "tu zlyhali všetky kontrolné mechanizmy". Rozdiel medzi Barcou a Furčou je v tom, že v Barci byty aspoň stoja, hoci nie sú skolaudované.
Starosta Buľko po skončení funkčného obdobia nastúpil do firmy Kame.
Rozhanovce - úver pre Kame už nedostali
V dedine Rozhanovce pri Košiciach mala byty stavať firma Kame, ktorá vyhrala konkurz. Starostom obce je Viktor Gazdočko (SDKÚ), ktorý povedal, že konkurz sa konal pred vyše rokom, keď sa ešte o problémoch nevedelo.
V máji 2004 požiadala obec o úver na 82 miliónov zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ale ten jej ho nedal. Okrem iného aj preto, lebo firma Kame podľa Imricha Hurínskeho "zadržiava prostriedky fondu".
Ďalším argumentom nedať obci úver bolo aj to, že vlastníkmi pozemkov boli manželky dvoch konateľov istej firmy, ktoré mali prenajať pozemky tejto firme a tá potom obci Rozhanovce. V žia- dosti o úver chýbal aj výpis zo zasadnutia obecného zastupiteľstva, ktoré malo celý projekt najprv odsúhlasiť.
Peniaze odišli na účty pred komunálnymi voľbami
BRATISLAVA - V košických mestských častiach Dargovských hrdinov - Furča a v Barci sa opakoval ten istý scenár. Desiatky miliónov, ktoré poskytol ako úver Štátny fond rozvoja bývania na stavbu nájomných bytov, išli stavebnej firme Kame v tom istom čase - v priebehu októbra až decembra 2002.
V prípade Furče zmizlo 70 miliónov, byty nestoja. V Barci sú byty postavené, hoci bez kolaudácie. V oboch prípadoch tamojší starostovia kandidovali za SDKÚ. V decembri 2002 sa konali komunálne voľby.
Predstavitelia košických samospráv sa domnievajú, že peniaze mohli byť použité na stranícku volebnú kampaň SDKÚ, ale oficiálne to nik povedať nechcel. Minister vnútra Pavol Palko pred časom vylúčil stranícke pozadie káuz.
Tlačový hovorca SDKÚ Martin Maťko povedal, že "na podobné, o žiadne relevantné fakty sa neopierajúce domnienky a výplody, ktorých jediným cieľom je, nie po prvý raz, neserióznym a nehoráznym spôsobom ohovárať SDKÚ, reagovať nebudeme". (dro)
Kto je Maroš Merjavý
* V rokoch 1996 a 1997 bol riaditeľom finančného odboru na Železniciach SR, kde rozhodoval o preplácaní faktúr.
* Bol členom dozornej rady banskobystrickej spoločnosti Unikomfort, ktorá pred časom oznámila, že do štyroch rokov vyplatí klientov skrachovaného Drukosu a BDV Družstva. Od apríla tohto roku je Unikomfort v konkurze.
* Predseda Predstavenstva Kame Slovakia Group, a. s. Podľa obchodného registra má táto spoločnosť širokú náplň činnosti od lízingu cez výskum verejnej mienky, prenájom, nákup a predaj nehnuteľností až po stavebnú činnosť.
* Konateľ a spoločník Kame Slovakia, s. r. o. Podľa obchodného registra táto firma môže kupovať a predávať tovary v rozsahu voľnej živnosti, má spostredkovateľskú a obstarávateľskú činnosť v oblasti obchodu.
* Spolupracoval s políciou pri obvinení košického viceprimátora Eugena Čuňa (SDKÚ) a právnika L. P. Podľa informácií ministerstva vnútra zatkla polícia viceprimátora pri preberaní miliónového úplatku v sídle firmy Kame. Merjavý, ktorý údajný úplatok odovzdával, vystupuje v prípade ako svedok. Peniaze mali byť odmenou za to, že firma dostane objednávku za viac ako 150 miliónov korún na výstavbu obecných bytov. Obhajoba viceprimátora tvrdí, že nešlo o úplatok, ale o vrátenie odmeny, ktorú bol Merjavý dlžný. Viceprimátor je od marca vo vyšetrovacej väzbe.
(dro)