BRUSNO - Predsedu KDH Pavla Hrušovského prekvapuje postup Dzurindovej SDKÚ, ktorá si podľa neho asi hľadá budúcich koaličných partnerov v radoch opozície. Po sobotňajšom rokovaní Rady KDH v Brusne naznačil, že má informácie, že na stretnutí Dzurindu s Vladimírom Mečiarom sa nehovorilo len o Turecku.
Zatiaľ sa k tomu nebude vyjadrovať, keďže "nemám ako svoje informácie dokázať". Ak by sa ukázalo, že boli rokovania namierené proti niektorému z koaličných partnerov, "určite by to mohlo vládnu koalíciu rozkolísať", odpovedal Hrušovský na otázku SME.
Povedal, že ho zneisťuje aj spôsob, akým Dzurinda viedol rokovania s HZDS a Smerom o možnom rozširovaní Európskej únie o Turecko. KDH sa domnieva, že sa premiér zľakol diskusie v parlamente. "Premiér mal zvolať, tak ako v prípade iných závažných medzinárodnopolitických rozhodnutí, okrúhly stôl na neutrálnu pôdu."
Podľa Hrušovského sa v parlamente - na rozdiel od vlády - Dzurindovi nedarí dosiahnuť dominantné postavenie. "Posledné hlasovania ukázali, ako je aj SDKÚ pripravená nedodržiavať politické dohody. Sme svedkami jej hlasovaní s opozíciou," povedal. Žiadna strana by sa dnes v koalícii nemala snažiť "uzurpovať si líderstvo bez spoločnej dohody".
Aj po hlasovaní SMK za environmentálny fond proti zvyšku koalície SMK podľa Hrušovského zostáva strategickým partnerom KDH.
KDH zopakovalo, že Turecko nechce v únii
BRUSNO - KDH nesúhlasí s SDKÚ, ktorá je za otvorenie prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom, hoci to podľa SDKÚ neznamená automaticky súhlas s jeho členstvom.
KDH je proti rokovaniam. Okrem iného sa obáva rozširovania moslimského vplyvu na tradične kresťanskú Európu.
"Chceme, aby Turecko požívalo štatút privilegovaného partnerstva, ale nechceme, aby bolo prizvané na rokovania o plnoprávnom členstve. Považujeme takýto prístup z hľadiska budúceho vývoja za jediný, ktorý dokáže ochrániť Európu pred možným vplyvom ďalšieho rozširovania smerom do ázijskej časti," povedal Hrušovský. (wm)