George Bush bol za posledné dni na Floride, v Ohiu, Pensylvánii a znova na Floride. John Kerry obišiel Nevadu, Colorado, samozrejme, Floridu a dnes ide do Pensylvánie. Prezidentskí kandidáti sa plne koncentrujú na nerozhodnuté štáty, v ktorých ešte nie je jasné, kto vyhrá. Je ich desať a rozhodnú o novom americkom prezidentovi.
Všetky prieskumy naznačujú, že aj tento raz to bude veľmi tesné. Percentá hovoria mierne v prospech Busha, vedie o dva až päť bodov. Ak sa však skúma štát po štáte, je to zložitejšie. Bush má už dnes viac-menej istých 213 voliteľských hlasov, Kerry 207. Prezidentom sa stane ten, kto získa aspoň 270 hlasov voliteľov.
Na víťazstvo tak pri súčasnom rozložení potrebuje podporu Pensylvánie, Ohia a Floridy. Práve to sú nerozhodnuté štáty s najväčším počtom voličov. Spolu dávajú 68 hlasov. Na Biely dom by malo stačiť vyhrať dva z týchto troch.
Najhorúcejšie to bude na Floride. Po skúsenosti spred štyroch rokov, keď o víťazovi v tomto štáte rozhodol až Najvyšší súd, a demokrati v podstate dodnes Bushov triumf neuznali, sa očakáva veľká bitka. Oba tábory už majú právnické tímy, ktoré sú pripravené v prípade tesného výsledku (a nič iné sa nedá čakať) všetko spochybniť a žiadať prepočítavanie hlasov. Voľby môžu aj teraz trvať dlhšie ako mesiac.
V snahe pripomenúť voličom, ako im republikáni ukradli víťazstvo, sa ku Kerrymu tento víkend na Floride pridal Al Gore. Práve on pred štyrmi rokmi s Bushom prehral.
Dnes by sa mal ku Kerrymu pridať ďalší demokratický hrdina - bývalý prezident Bill Clinton. Ten sa len zotavuje po operácii srdca, ale Kerry ho veľmi potrebuje. Clinton by mal v Pensylvánii prilákať masy. Kerrymu chýba viac charizmy, Clinton jej má aj po šiestich týždňoch na lôžku na rozdávanie.
Bushovi, naopak, pomáha najslávnejší republikánsky politik: guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Minulý týždeň bol na mítingu až v ďalekom Ohiu.
Súboj o Ameriku sa zúžil na posledných desať štátov. Tam sa sústreďujú všetky peniaze, tam je najviac aktivistov, novinárov.
V Texase, ktorý je jednoznačne republikánsky a Bushovo víťazstvo tam bolo jasné dávno vopred, alebo v Massachussetts, ktoré je, naopak, liberálne a Kerry tam nepotrebuje nikoho o ničom presviedčať, dnes takmer ani nevedia, že už o týždeň budú voľby.
Naopak, ľudia v Ohiu, Pensylvánii či na Floride pred nimi nemôžu uniknúť. Odvšadiaľ trčia predvolebné plagáty, každú chvíľu je nejaký míting a zdá sa, že televízia vysiela viac volebných spotov ako reklám na čistiace prostriedky, áut a hygienických pomôcok dohromady.