Taliansky politik a nádejný eurokomisár Rocco Buttiglione (vľavo) sťažil svojimi výrokmi pozíciu budúcemu šéfovi Európskej komisie Jose Manuelovi Barrosovi. FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Väčšina zo 14 slovenských europoslancov podporí budúci týždeň Európsku komisiu predsedu Josého Barrosa. Denníku SME to potvrdili viacerí z nich aj bez toho, aby mali informácie o poslednej Barrosovej iniciatíve.
Problémom pre Barrosa je taliansky komisár Rocc Buttiglione, ktorý sa preslávil výrokmi o homosexualite ako hriechu a ženách, ktoré sa majú starať len o svoje deti. Ľavica preto hrozí, že komisia ako celok v europarlamente neprejde. Barroso vo štvrtok oznámil, že plánuje Buttiglionemu odňať časť právomocí, takže by nemal na starosti citlivú oblasť občianskych práv.
Tento návrh socialistov, ktorí sú druhou najsilnejšou frakciou v europarlamente, neuspokojil. Rozhodujúci bude preto každý hlas.
Z troch poslancov Smeru, ktorí v socialistickej frakcii sedia, sa nám podarilo spojiť len s Vladimírom Maňkom. Ten chce počkať do pondelka na definitívne stanovisko socialistov, ale viac je naklonený hlasovať za komisiu.
Ďalšia europoslankyňa za Smer Monika Beňová odpovedala len sms, že o "dianí v Európskej únii dokopy nič nevie".
Jasná je situácia v najsilnejšej frakcii europarlamentu - ľudovcov, ktorí komisiu podporia. Slovenských europoslancov v tejto frakcii je osem.
Anna Záborská z KDH komisiu podporí, hoci považuje za vážny precedens, že Buttiglione je trestaný za svetonázor a nie za nekompetentnosť. "Jeho právo na prejav bolo porušené," povedala. Milan Gaľa z SDKÚ podporí Barrosovu komisiu z iného dôvodu. "Chápem to ako súboj pravice a ľavice. Parlament i nová komisia sú viac pravicové, než by sa ľavici páčilo," povedal. Komisiu podporí aj Edit Bauer z SMK, hoci s názormi talianskeho komisára nesúhlasí.
Za novú komisiu chcú hlasovať aj traja europoslanci za HZDS. Irena Belohorská i Sergej Kozlík vnímajú jej členov najmä ako nominantov členských krajín. "A proti vládam hlasovať nebudem," povedala Belohorská.
Šance na schválenie komisie sa včera o čosi znížili. Tlačová služba europarlamentu pre ČTK potvrdila, že o komisii sa bude hlasovať menovite a nie tajne, ako sa predpokladalo. To skomplikuje pozíciu tým europoslancom, ktorí by chceli hlasovať proti straníckemu odporúčaniu svojej frakcie. Dôležité teda bude, koľko poslancov sálu opustí. Započítavajú sa totiž len hlasy za a proti.