Afganci nezrátali ešte ani polovicu volebných lístkov. Karzajovo víťazstvo je však už jasné. FOTO - REUTERS |
Takmer 14 dní po voľbách sú sčítacie komisie stále zavalené hromadami hlasovacích lístkov a medzi pracovníkmi volebných komisií panuje nervozita. Najpokojnejší zo všetkých je Karzaj, ktorý verí nielen vo svoje víťazstvo, ale i v to, že nebude nutné utrácať peniaze za druhé kolo volieb. Podľa predbežných výsledkov a odhadov získal paštunský vodca Karzaj 60 percent hlasov.
Bezpečnostná situácia (od volieb zabili už 19 ľudí, z toho niekoľko členov volebných komisií a dvoch amerických vojakov) a spory o platnosť jednotlivých lístkov však sčítanie neuveriteľne zdržujú. Nad jedným prípadom trávia členovia volebných komisií i celý deň.
Pracovné výkony sú navyše teraz počas svätého mesiaca Ramadán podstatne nižšie. Ľudia vstávajú k raňajkám už o tretej ráno, aby sa stačili najesť pred svitaním, a po obede sú už takí vyčerpaní a hladní, že počítanie je nad ich sily. Hádky sa však napriek tomu niekedy preťahujú až do večera a prerušiť ich dokáže iba spev muezína, ktorý ukončuje denný pôst. Každá diskusia sa vtedy razom končí a všetci idú jesť.
Zdá sa, že žiadne problémy už Karzajovi víťazstvo nezoberú. Zmierili sa dokonca aj Karzajovi protikandidáti. Práve oni však upozorňujú, že sny Západu o zjednotení a upokojení Afganistanu sú len snami.
Afganci totiž nevolili podľa politických programov. Koho si vyberú, určovala miestna džirga (ľudové zhromaždenie starších) a tá sa orientovala iba podľa národnosti. Východoafganský kmeň Zadran dokonca svojim príslušníkom pohrozil, že kto nedá hlas Karzajovi, vyženú ho z dediny a jeho dom spália. A tak v oblastiach osídlených Paštunmi (väčšinovou národnosťou Afganistanu), Karzaj získal až 98 percent hlasov.
Naopak v údolí Pandžšír, kde žijú Tadžici, dostal len 0,7 percenta. Všetci ostatní obyvatelia tohto slávneho údolia volili Junusa Kanúniho. V severných regiónoch osídlených Uzbekmi zase získal vyše 90 percent hlasov Rašíd Dostúm a v Hazarmi obývanom Bamijane Muhammad Muhakek.
Etnickí vodcovia teraz síce zrejme priznajú Karzajovo víťazstvo, obyvatelia oblastí však nie. Karzaj bude legitímnym prezidentom paštunskej väčšiny, ale s ostatnými provinciami sa bude nútený dohovárať, rovnako to bolo dosiaľ, cez lokálnych etnických lídrov.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME