Irán včera dostal poslednú šancu, ako sa vyhnúť Bezpečnostnej rade OSN a jej prípadným sankciám. Európska trojka - Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia - mu ponúkla za zastavenie programu na obohacovanie uránu technológiu na mierové využitie jadrovej energie (tzv. reaktory so systémom ľahkej vody), debatu o obchodných vzťahoch medzi úniou a Iránom a podporu Ruska pri výstavbe jadrovej elektrárne v Bušíre.
Iránci si návrh zobrali s tým, že odpovedia neskôr a predložia vlastné návrhy. Nedá sa predpokladať, že by odpovedali do prezidentských volieb v Amerike. Nebudeme pomáhať Bushovi, hovoria. Ak budú dlho otáľať, hrozia im sankcie a možno aj útok.
Obohatený urán
V stredu však prezident Chatámí povedal, že Irán sa obohacovania uránu nevzdá. Práve zastavenie tohto programu je hlavnou európskou požiadavkou. Obohatený urán sa dá použiť na mierové účely, ale aj na výrobu jadrových zbraní. Podľa viacerých indícií smeruje Irán k jadrovej bombe rýchlejšie, ako sa predpokladalo.
Ak Irán neprijme podmienky dohody, Európania sa pridajú k Američanom a budú v Bezpečnostnej rade požadovať uvalenie ekonomických sankcií za porušovanie zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Tam ich však môžu vetom stopnúť Rusi a Číňania.
Ekonomické sankcie sú pritom prvým krokom k prípadnému útoku na Irán. Američania ho nikdy celkom nevylučovali, aj keď by sa im teraz nehodil.
Aj Izrael, ktorý v iránskom jadrovom programe vidí svoje hlavné ohrozenie, tvrdí, že je pripravený použiť všetky prostriedky, aby Iránu zabránil vo výrobe jadrovej zbrane. Židovský štát berie hrozby jadrových zbraní vo svojom okolí vždy vážne: už v roku 1980 zaútočil na iracký jadrový reaktor v Osiraku.
Zbraň a dôkazy
Podľa denníka Los Angeles Times nemenovaní diplomati tvrdia, že k útoku na Irán bude stačiť len to, že odmietne zastaviť obohacovanie uránu. Priame dôkazy o tom, že Irán má jadrový program, totiž neexistujú. Tak ako v prípade Iraku, aj tu chýba takzvaná "dymiaca zbraň" - teda nespochybniteľný dôkaz o existencii jadrového programu.
Nie je vraj ani v správe, ktorú o mesiac predloží Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Má len konštatovať, že Irán sa správa podozrivo, často klame a niečo tají.
Podľa Los Angeles Times sú západní diplomati aj experti presvedčení, že Irán bude mať jadrovú zbraň veľmi skoro. Technologicky sa vyvíja veľmi rýchlo a do niekoľkých týždňov by mal mať k dispozícii tisíc centrifúg v objekte Natanz, v ktorých sa dá do roka vyprodukovať dostatok obohateného uránu na výrobu jadrovej bomby. Tisíc centrifúg sa dá podľa expertov pomerne nenápadne skladovať a možnosť, že ich zachytia špionážne satelity, je mizivá. Teherán už dvakrát odmietol, aby do objektu prišli inšpektori.
Ako Irak
Irán sa podľa niektorých analytikov dostáva do podobnej fázy ako Irak pred vojnou. Zavádza, naťahuje čas a neplní dohody. Zatiaľ ešte ani nečelí sankciám.
Tak ako v Iraku, aj teraz sú v spore Európa a Amerika. Európa volí metódu cukru a biča, Amerika to považuje za zbytočné a tvrdí, že Teherán chce len získať čas, aby pokračoval vo vývoji bomby. Európske metódy však celkom neodmieta.
Opäť chýbajú nezvrátiteľné dôkazy. Jedna zmena tu však je: dôkazy nie sú len americké, ale poskytla ich atómová organizácia. Tá má na rozdiel od Američanov ešte stále kredit.