"Je to akceptovateľné riziko," vyhlásil včera britský minister obrany Geoff Hoon pred poslancami parlamentu. "Bude to skôr otázka týždňov, než mesiacov," spresnil dĺžku misie. Premiér Tony Blair ešte v stredu povedal, že do Vianoc budú vojaci doma.
Kladná odpoveď na americkú žiadosť o pomoc sa očakávala a vo vláde prešla po konzultáciách s armádnym velením, ktoré operáciu schválilo. Prešlo jednohlasne.
Briti vysielajú zo svojej irackej južnej zóny obrnenú bojovú skupinu Black Watch a podporné jednotky. Kde a odkedy budú pôsobiť, nie je známe. Britské médiá najčastejšie spomínajú mesto Ískandríjá. Vojaci nebudú patriť pod americké velenie. Vyslanie ďalších 1300 vojakov do Iraku, o ktorých sa špekulovalo, Hoon odmietol.
Američania britských vojakov potrebujú, aby mohli svoje elitné jednotky uvoľniť pre boj o najodbojnejšie mesto, Fallúdžu. Pred januárovými voľbami v Iraku chcú koaličné jednotky získať kontrolu nad celým Irakom, aby boli voľby legitímne.
Výpomoc Američanom je v Británii citlivou otázkou. Vojaci v americkej zóne, ktorá je nepokojnejšia ako britská, podstupujú veľké riziko a význam tejto operácie je podľa viacerých vplyvných médií aj politikov sporný.
Blair týmto rozhodnutím riskuje. Za to, že potvrdil záväzok pomôcť Iraku pri demokratizácii krajiny, môže zaplatiť vysokú cenu. Ak počas výpomoci Američanom bude zomierať veľa Britov, zaplatí za to stratou popularity. Parlamentné voľby sa pritom budú konať pravdepodobne už na budúci rok v máji. (mch)