Prvé povolebné obete Lukašenka: zbitý opozičný vodca Anatolij Lebeďko na plagátoch demonštrantov a mŕtva novinárka Veronika Čerkasová. FOTO - TASR/AFP |
Tri dni po zmanipulovaných voľbách a referende v Bielorusku zabili opozičnú novinárku Veroniku Čerkasovú. Vražda sa stala v čase, keď nikto nepochybuje, že Bielorusko je poslednou diktatúrou Európy.
Štyridsaťštyriročnú Čerkasovú z opozičných novín Solidarnosť našiel mŕtvu v jej byte v Minsku nevlastný otec po tom, ako sa mu neozývala ani sa neukázala v práci. Pre viaceré opozičné noviny písala Čerkasová 15 rokov. Podľa agentúry AP mala na hrdle niekoľko rezných rán.
Vražda opozičnej novinárky sa stala len deň po masívnom zatýkaní demonštrantov na protestnom zhromaždení proti výsledkom volieb a referenda. Tým si prezident Alexander Lukašenko predĺžil možnosť byť prezidentom na doživotie.
Na situáciu v Bielorusku zareagoval americký Kongres ešte pred októbrovými voľbami schválením zákona, ktorým uvalil na Minsk sankcie. Zákon, ktorý v stredu podpísal prezident George Bush, podporuje vybudovanie slobodnej občianskej spoločnosti prostredníctvom finančnej podpory opozícií, médií a mimovládnych organizácií. Naopak, zastavuje akúkoľvek podporu oficiálnym bieloruským orgánom.
Podmienkou ukončenia sankcií je vyšetrenie viacerých prípadov záhadných zmiznutí opozičných politikov a novinárov.
"Posledné udalosti boli najhoršími, aké sme tu mali," povedal SME Ales Michalevic, podpredseda opozičného Bieloruského národného frontu, ktorý pricestoval na pár dní na Slovensko. Vražda novinárky má podľa neho pravdepodobne politický motív, pričom pripomenul niekoľko záhadných zmiznutí novinárov a politikov v krajine.
Napriek tomu, že bieloruská opozícia v súčasnosti prežíva ťažké časy ešte nie je všetko stratené. "Dôležité je podporovať občiansku spoločnosť. Väčšina ľudí dnes nepodporuje Lukašenka a dala by prednosť druhému kandidátovi," myslí si Michalevic.
Je možné, aby sa v Bielorusko uskutočnila podobná nežná revolúcia ako pre 15 rokmi v Česko-Slovensku? "Určite, len v Minsku a jeho okolí žije dva milióny ľudí. Keby vyšlo do ulíc len 5 percent ľudí, spôsobilo by to Lukašenkovi veľké problémy. Nie však teraz, ale tak o rok až dva. Prezidentské voľby v roku 2006 budú tým kľúčovým momentom," hovorí Michalevic.