Ministri financií európskych krajín na stretnutí Ecofinu nepodporili svojho francúzskeho kolegu Nicolasa Sarkozyho v návrhu znižovať spotrebné dane ako riešenie rekordne vysokých cien ropy. Včera sa ceny ropy na svetových trhoch pohybovali na úrovni 54,68 dolára za barel, tesne pod pondelkovým rekordom 55 dolárov. Na snímke je zľava doprava holandský minister Gerrit Zalm (sedí), luxemburský minister Jean-Claude Juncker (stojí vľavo), predseda Európskej komisie Romano Prodi (stojí v strede), nemecký minister Hans Eichel (stojí vpravo) a rakúsky minister Karl-Heinz Grasser. FOTO - TASR/EPA
BRATISLAVA / LUXEMBURG - Európski ministri financií včera definitívne odmietli plány francúzskeho ministra Nicolasa Sarkozyho na znižovanie spotrebných daní. Francúzsky minister a nádejný premiér Nicolas Sarkozy sa snažil včera presvedčiť svojich európskych kolegov, že práve takým spôsobom treba bojovať proti dosahom vysokých cien ropy. Návrh na znižovanie daní z ropných produktov mu však neprešiel, namiesto toho sa európski ministri zhodli na väčšom šetrení energiami.
Sarkozy, ktorého vláda je pod silným tlakom dopravcov, farmárov aj domácností, požadujúcich zmierniť daňovými úľavami vysoké ceny ropy, sľúbil, že vráti spotrebiteľom dodatočné daňové príjmy zo zvýšených cien ropy. Do plánu, ktorý Sarkozy predložil európskym ministrom financií, zahrnul aj zníženie daní.
Vysoké ceny ropy podľa francúzskeho ministra hospodárstva Patricka Devedjiana ekonomike Francúzska škodia. "Ceny nad 50 dolárov za barel útočia na ekonomickú aktivitu a rast," vyhlásil.
Väčšina Sarkozyho kolegov však situáciu vidí viac optimisticky a myšlienke znižovania daní naklonení nie sú. Európski diplomati dokonca označili snahy francúzskeho ministra za populistické naháňanie si hlasov.
"Viete si predstaviť, aká bola asi diskusia o znižovaní daní, keď sme sa v júni dohodli, že žiadna z krajín nepodnikne jednostranné kroky pri zdaňovaní energií," komentoval nálady kolegov holandský minister financií Gerrit Zalm.
"Daňová politika, samozrejme, nie je a ani nemôže byť nástrojom na riešenie krátkodobých výkyvov na komoditných alebo devízových trhoch. Aj z hľadiska dĺžky legislatívneho procesu," tlmočil názor slovenského ministerstva financií Mikuláš Gera z tlačového odboru.
Paríž si teda namiesto podpory vyslúžil varovanie Bruselu pred znižovaním daní bez súhlasu ostatných. Francúzsko totiž pred štyrmi rokmi nahnevalo svojich partnerov, keď vtedajšia socialistická vláda v čase rastu cien ropy výrazne znížila dane z palív pre svojich autodopravcov. To vyvolalo protesty prepravcov v iných krajinách EÚ.
Európski ministri financií hoci vlažne, ale prijali ďalší Sarkozyho návrh - úsporami obmedziť spotrebu energie. "Ministri s mnohým súhlasili, ale žiadny spoločný postup neschválili. Budeme sa tým zaoberať na budúci mesiac," povedal po rokovaní holandský minister financií.
Ministri energetiky by podľa Sarkozyho mali urýchliť programy energetických úspor. Francúzsko je podľa neho schopné sa zaviazať, že počas šiestich mesiacov zníži svoju spotrebu ropy. Ecofin tiež prijal návrh na zverejňovanie údajov o ropných zásobách, Medzinárodnou agentúrou pre energiu, čo by malo obmedziť špekulácie na trhu s ropou. (tc, reuters, čtk)